1
Grudnia
2019

Adwent – warsztaty rodzinne

Muzeum Zamek w Oświęcimiu zaprasza na rodzinne warsztaty „ADWENT – CZAS OCZEKIWANIA” w ramach cyklu Zamkowych Spotkań z Tradycją.

Święta Bożego Narodzenia, zwane dawniej Godami poprzedzał adwent (łac. adventus – nadejście przyjście), będący równocześnie początkiem i końcem roku kościelnego i obrzędowego. Pierwsza niedziela adwentu kończyła okres hucznych zabaw i balów, a zaczynała czas duchowych przygotowań i oczekiwania na przyjście Jezusa oraz późniejsze świętowanie.

W średniowieczu adwent rozpoczynał się nazajutrz po dniu świętego Marcina i trwał 40 dni, dlatego nazywano go też czterdziestnicą. Współcześnie adwent w religii katolickiej został skrócony do czterech tygodni, a koniec okresu adwentowego przypada na Wigilię Bożego Narodzenia – 24 grudnia.

Pomysł kalendarza adwentowego powstał w XIX wieku w Niemczech. Służył on do odliczania dni adwentowych, równocześnie wzmacniając radość z oczekiwania na Boże Narodzenie. Obecnie tradycja kalendarzy adwentowych znana jest w wielu krajach, w tym w Polsce.

W trakcie warsztatów „ADWENT – CZAS OCZEKIWANIA” poznamy polskie zwyczaje i tradycje poprzedzające czas Bożego Narodzenia oraz historię adwentowych kalendarzy. Zobaczymy przykłady współcześnie tworzonych kalendarzy oraz wykonamy własny, który umili nam czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia.

Warsztaty odbędą się 1 grudnia (niedziela) w godzinach:

1 grupa: 11.00 – 12.30

2 grupa: 13.30 – 15.00.

Koszt warsztatów: 10 zł od dziecka, opiekun bezpłatnie.

Zajęcia przeznaczone są dla dzieci powyżej 3 roku życia. Dzieci młodsze mogą towarzyszyć starszemu rodzeństwu bezpłatnie.

Zgłoszenia przyjmuje Muzeum pod nr. telefonu 33/ 842 44 27.

Ilość miejsc ograniczona!