19
maja
2018

Astronomiczna Noc Muzeów

Zakończyła się Noc Muzeów, to była szczególna noc, którą spędziliśmy w „KOSMOSIE”, a to dlatego, że tematem przewodnim wydarzenia była astronomia.

Uczestnicy Nocy Muzeów zwiedzali wystawę czasową „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych”. Można było w tym dniu  odwiedzić ekspozycję archeologiczną i wystawę stałą „W Królewskim Mieście Oświęcimiu” oraz wieżę zamkową.

Najmłodsi wzięli udział zajęciach warsztatowych – „Rakietą w kosmos” – każdy mógł wykonać swoją rakietą kosmiczną, w okienkach której trzeba było wkleić swoją podobiznę. Rakiety wyszły fantastycznie!

Na dziedzińcu i wieży zamkowej od 18.00 odbywały się pokazy nieba za pomocą teleskopów.  Jeszcze przed zachodem Słońca za pomocą specjalnego teleskopu widać było protuberancje poza tarczą Słońca, zaś wieczorem od godziny 19:00 zobaczyliśmy jak na dłoni sierp Księżyca z kraterami. Były widoczne planety; Wenus i Jowisz z 3 księżycami.

Aby te zjawiska dobrze zobaczyć, w tym celu została wyłączona iluminacja fasady zamku jak również placu przed wejściem, aby ograniczyć zanieczyszczenie sztucznym światłem. Jedynym oświetleniem było czerwone światło, które używane jest w astronomii aby nie podrażniać oczu podczas obserwacji. Dzięki temu zamek, specjalny namiot WOCN i wnętrze wieży zamkowej wyglądały bardzo tajemniczo i kosmicznie dla odwiedzających wzgórze zamkowe.

Pokazy astronomiczne zaprezentowali i przygotowali  członkowie Stowarzyszenia POLARIS -OPP, którzy cały wieczór objaśniali, tłumaczyli i odpowiadali na wszelkie pytania uczestników tegorocznej Nocy Muzeów.