19
Maja
2018

Astronomiczna Noc Muzeów

Zapraszamy do udziału w Nocy Muzeów w Oświęcimiu. Do nocnego zwiedzania w naszym mieście zaprasza Muzeum Zamek, Muzeum Żydowskie i Synagoga, Stowarzyszenie Romów w Polsce, Zakład Salezjański im. ks. Bosko w Oświęcimiu oraz Zgromadzenie Córek Matki Bożej Bolesnej Siostry Serafitki. Każda jednostka przygotowała dla zwiedzających wiele atrakcji. Organizatorem nocy jest także Urząd Miasta w Oświęcimiu.

Muzeum Zamek zaprasza  w swoje progi od godziny 17.00 – 24.00.

Tą szczególną noc spędzimy w „KOSMOSIE”, a to dlatego, że tematem przewodnim wydarzenia jest „Astronomiczna Noc Muzeów w Muzeum Zamek”.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy czasowej „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych”. Ponadto w tym dniu będzie można zwiedzić ekspozycję archeologiczną i wystawę stałą „W Królewskim Mieście Oświęcimiu” oraz wieżę zamkową.

Najmłodszych podczas Nocy Muzeów zapraszamy na zajęcia warsztatowe – „polecimy w kosmos” własnoręcznie wykonaną rakietą, zajęcia od g.17.30 – 21.30 (lub do wyczerpania materiałów).

Na dziedzińcu i wieży zamkowej odbędą się pokazy nieba za pomocą teleskopów (od godziny 18.00). Pokazy te zaprezentuje Stowarzyszenie POLARIS -OPP. W tym celu zostanie wyłączona iluminacja fasady zamku jak również placu przed wejściem, aby ograniczyć zanieczyszczenie sztucznym światłem. Jedynym oświetleniem jakie będzie widoczne, będzie czerwone światło, które używane jest w astronomii aby nie podrażniać oczu podczas obserwacji.

Zanim jednak zapadnie zmierzch, jeszcze przed zachodem Słońca będzie okazja zobaczyć za pomocą specjalnego teleskopu plamy słoneczne i protuberancje poza tarczą Słońca, zaś wieczorem od godziny 19:00 widać będzie bardzo ładny sierp Księżyca w towarzystwie planety Wenus, potem Jowisza z księżycami, a tuż przed godz. 0:00 być może i Saturna z jego pierścieniami. Oprócz planet będziemy w stanie zobaczyć jaśniejsze gromady gwiazd, gwiazdy podwójne, a nawet pojedyncze galaktyki czy mgławice. Posłuży do tego aż sześć teleskopów od najmniejszych, dla początkujących amatorów, po znacznie większe urządzenia tego typu, rozstawione zarówno na wieży jak i na dziedzińcu zamku.

Gdyby natomiast niebo było zachmurzone, zorganizowany zostanie pokaz okolicy za pomocą teleskopów (np. panorama miasta lub obiekty w oddali), a także organizowane będą zawody obserwacyjne (z nagrodami) w postaci samodzielnego wyszukiwania wybranych obiektów za pomocą tych samych teleskopów przez drużyny rodzinne na czas. Na dziedzińcu rozstawiony będzie także specjalny namiot WOCN czyli Wirtualny Obserwatorium Ciemnego Nieba z wirtualnym teleskopem. 

Stowarzyszenie POLARIS – OPP, organizuje tego typu wydarzenia od 24 lat na terenie całego kraju pod wspólną nazwą Piknik z Astronomią bądź ASTROEVENTS. Organizacja ta zajmuje się także popularyzacją nauk ścisłych wśród dzieci i młodzieży z terenów wiejskich, prowadzi Program Ochrony Ciemnego Nieba przed zanieczyszczeniem światłem www.ciemneniebo.pl  czy też Ogólnopolską Akcję „1% na astronomię”. Wielu osobom stowarzyszenie to znane jest także z jeszcze jednej, nietypowej atrakcji – Stacji Kosmicznej YSS zlokalizowanej w Beskidach. Jest to jeden z projektów dotacyjnych, który zrealizowało Stowarzyszenie POLARIS – OPP przed paroma laty z młodzieżą lokalną, a którego celem była aktywizacja zajęciowa poprzez budowę jedynego w Polsce modelu wnętrza stacji kosmicznej ISS. Model ten stał się jedną z ważniejszych atrakcji astro-turystyki na mapie południowej Polski, a to za sprawą wizyty astronauty z NASA, który zostawił tu wiele pamiątek, w tym wyjątkowe stroje astronautów oraz oprogramowanie, dzięki któremu możemy przeżyć coś w rodzaju symulacji misji kosmicznej na wzór zadań z „escape-room’u”.

Więcej na temat działalności Stowarzyszenia POLARIS – OPP możemy odnaleźć na stronie www.polaris.org.pl