30
Czerwca
2018

Ephemeris – wystawa rzeźby

Muzeum Zamek w Oświęcimiu zaprasza na otwarcie wystawy rzeźby EPHEMERIS autorstwa Ewy Janus, artystki zajmującej się tworzeniem małych form rzeźbiarskich, medalierstwem i rysunkiem.

W reliefach, plakietach, medalach artystka nawiązuje m.in. do tematów historycznych, odwołując się do ikonografii portretu dworskiego z XVII wieku. Jednak temat nie jest podejmowany ilustracyjnie, jest raczej próbą stworzenia portretów metaforycznych.

Jej prace powstają w materiałach takich jak cyna, brąz, aluminium.

Artystka jest absolwentką Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu, z jedną ze swoich prac gościła w Muzeum Zamek przy okazji grupowej wystawy absolwentów wiśnickiego plastyka INTERFERNCJE 2017.

Wernisaż wystawy odbędzie się 30 czerwca (sobota) o godzinie 18.00. Serdecznie zapraszamy. Wystawa będzie czynna do 29 lipca br. w godzinach otwarcia muzeum.

Nota biograficzna:

Ewa Janus ukończyła Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w roku 1991.

W latach 1994–1995 stypendystka rządu włoskiego i staż w Akademii Sztuk Pięknych w Rzymie. Pracownik naukowo-dydaktyczny w macierzystej uczelni. Prowadzi dyplomującą Pracownię Rzeźby. Dziekan Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk pięknych.

Współpracuje przy realizacji krajowych i międzynarodowych projektów artystycznych takich jak Projekt Transgranicznej Sieci – Cross Border Network of History and Arts gdzie od wielu lat prowadzi międzynarodowe warsztaty projektowo – artystyczne.

Redaktor monografii i tekstów o sztuce. W latach 2008-2014 była członkiem Rady Programowej Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Współzałożyciel i członek Stowarzyszenia Twórców Nauki i Kultury „Episteme” oraz „Disputationes Academicae”. Zajmuje się głównie małą formą rzeźbiarską, medalierstwem, rysunkiem.

Autorka ośmiu krajowych wystaw indywidualnych i licznych wystawach zbiorowych.