03
Lutego
2020

Ferie w Muzeum

Muzeum Zamek w Oświęcimiu zaprasza dzieci w wieku 6 – 13 lat do udziału w warsztatach edukacyjnych Ferie w Muzeum pt. „Zimowe bale, pochody i maskarady – jak bawiono się w karnawale”.

Zajęcia odbywać się będą od 3 do 7 lutego 2020 r. w godzinach 10.00 – 12.00.

Karnawał, zapusty, to radosny czas zimowych zabaw i tańców, trwający zwykle od Trzech Króli do wtorku przed Środą Popielcową, oznaczającą początek Wielkiego Postu i oczekiwania na Wielkanoc. Bawiono się zarówno na dworach szlacheckich, jak i w miastach i wsiach. Organizowano wspaniałe bale, zabawy pod gołym niebem oraz maskarady, czyli barwne pochody przebierańców. Ostatni tydzień karnawału to ostatki, które rozpoczynają się w tłusty czwartek, kiedy to każdy powinien zjeść kilka faworków i pączków.

W czasie zajęć uczestnicy poznają z historię karnawału, polskie zwyczaje zapustne oraz zobaczą jak wygląda karnawał w różnych miejscach świata. Każdego dnia warsztatów przy użyciu różnorodnych materiałów i technik plastycznych uczestnicy będą tworzyć karnawałowe maski i rekwizyty, które będą mogli zaprezentować rodzicom i opiekunom ostatniego dnia zajęć.

Warsztaty składać się będą codziennie z dwóch części: merytorycznej, której towarzyszyć będzie prezentacja multimedialna przybliżająca poruszane zagadnienie oraz warsztatowej opartej na pracy twórczej uczestników.

Koszt warsztatów: 10 zł od uczestnika za dzień.

Zapisy  pod nr tel. 33/842 44 27. Liczba uczestników ograniczona. Liczy się kolejność zgłoszeń.

PROGRAM:

Poniedziałek (3.02) KARNAWAŁ – czas zabawy

Pierwszego dnia uczestnicy zapoznają się z genezą karnawału, którego korzenie sięgają antycznych świąt greckich i rzymskich. W trakcie warsztatu rozpoczniemy projektowanie własnego stroju i rekwizytów karnawałowych.

Wtorek (4.02) Karnawał w Europie

We wtorek poznamy zwyczaje karnawałowe z różnych krajów europejskich, m.in. Włoch, Hiszpanii i Niemiec. Zaprojektujemy i wykonamy również piękne weneckie maski karnawałowe.

Środa (5.02) Staropolskie zapusty – karnawał w Polsce

Zapusty – czas wesołych zabaw i hulanek. W środę zobaczymy jak bawiono się na polskich dworach, wsiach i w miastach w okresie karnawału. W trakcie warsztatu wykonamy główne elementy własnego stroju karnawałowego – pelerynę oraz nakrycie głowy.

Czwartek (6.02) Reduty i kuligi – czas balów i swatania

W czwartek uczestnicy zajęć poznają ulubione rozrywki karnawałowe do których należały bale maskowe oraz szlacheckie kuligi. Zaprojektujemy i wykonamy maskę oraz dodatki do stroju na bal kostiumowy.

Piątek (7.02) Ostatki, mięsopust, tłusty czwartek – ostatnie dni karnawału

Ostatniego dnia zajęć zapoznamy się ze zwyczajami jakie towarzyszyły ostatniemu tygodniowi karnawału przed Wielkim Postem. W trakcie warsztatu dokończymy stroje karnawałowe, które uczestnicy będą mogli założyć na zamkowy bal karnawałowy, a wcześniej zaprezentować rodzicom i opiekunom na wspólnym pokazie.


Dla uczestników zajęć oraz innych chętnych, na zakończenie warsztatów odbędzie się Bal Karnawałowy w Zamku. Więcej informacji poniżej.

ZAMKOWY BAL KARNAWAŁOWY – godzina 17.00

Koszt 10 zł od dziecka, zapisy pod nr tel. 33/842 44 27. Ilość miejsc ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń.

Uczestnicy warsztatów wezmą udział w balu karnawałowym prowadzonym przez grupę rekonstruktorów historycznych LEO CORDE. 

Rycerze zaprezentują walkę, a uczestnicy balu sami będą mieli okazję zaprezentować swój kunszt na wieczną chwałę i wyzwać kogoś na honorowy pojedynek z użyciem bezpiecznych mieczy sportowych. Ponad to odbędzie się prezentacja różnych typów średniowiecznego uzbrojenia – a za znajomość ów zbroi i oręża być może jakieś pasowanie czeka?

Na balu nie może zabraknąć pięknych strojów, dlatego też, odbędzie się mały konkurs modowy oraz będzie możliwość przymierzenia strojów z epoki wieków średnich zarówno przez dzieci jak i ich dorosłych opiekunów – rodzice także zostaną wciągnięci do wspólnego biesiadowania!

W programie czeka na uczestników szereg atrakcyjnych animacji, aby gawiedź rozbawić: przekuwanie balonów szpadą, kręcenie szczura, taniec ze średniowiecznymi gaciami. A jako, że o tańcu mowa – nauka będzie tańców dawnych i integracyjnych – jak to na bal karnawałowy przystało!