29
Październik
2014

Gdzie kot ogonem zamiata

 

BANEREK KOT


 

„GDZIE KOT OGONEM ZAMIATA – PRZESĄDY I WIERZENIA LUDOWE”. 

W polskiej tradycji jest wiele przesądów i wierzeń, które towarzyszą nam od wieków. Dziś z perspektywy czasu, w dobie techniki i nauki wydają się być one dziwne, a wręcz śmieszne. Nasi przodkowie nie mieli realnej wiedzy na temat wielu dziedzin życia, dlatego też musieli w jakiś sposób wyjaśniać sobie otaczający ich świat. Robili to za pomocą ludowych mądrości, które dziś nazywamy po prostu wierzeniami, przesądami lub zabobonami.

Muzeum Zamek chcąc przybliżyć najmłodszym dawne wierzenia i stare ludowe mądrości, zaprasza do udziału w jesiennych zajęciach edukacyjnych i warsztatach plastycznych.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z WARSZTATÓW:

Poznamy tajemnicze postacie; Diabełka, Czarta, Borutę, Strzygę czy Utopka, które są obecne od wieków w ludowej kulturze. Dowiemy się czy kot jest symbolem szczęścia czy pecha, czy zbite lustro to 7 lat nieszczęścia, a czosnek odstrasza zło i dlaczego odpukujemy w niemalowane drzewo.

Oprócz części merytorycznej odbędą się zajęcia plastyczne, które mają pobudzić uczestników do samodzielnej pracy twórczej. Uczniowie zaprojektują i wykonają własnego „strachulca”. W kartonie wytną kształt postaci i uzupełnią kolorowym papierem uzyskując witraż. Efektem końcowym zajęć będzie teatr cieni czyli „straszny pokaz”.

BĘDZIE MAGICZNIE, TAJEMNICZO, TROCHĘ STRASZNIE I WESOŁO!!!

Zapraszamy do udziału w zajęciach.

I TYDZIEŃ:

1 4

1 2 41 3 8 104 5 61 3 4


II TYDZIEŃ:

6 5 21232343451342353455710124


Praktyczne informacje:

  • Warsztaty skierowane do uczniów klas I – IV szkół podstawowych.

  • Koszt warsztatów 3 zł od dziecka, opiekunowie bezpłatnie.

  • Zajęcia odbywać się będą od 27 października – 7 listopada 2014 r.

  • W zajęciach przewidziano uczestnictwo tylko 20 grup decyduje kolejność zgłoszeń.

  • Przyjmowane będą 2 grupy dziennie – I grupa – 8.30, II grupa – 11.00, czas zajęć 1,5 godziny.

  •  Zgłoszenia przyjmuje sekretariat muzeum do 17 października (tel.33 842 44 27)

Szczegółowe informacje dotyczące zgłoszeń grup na zajęcia, przekazane zostały w wcześniejszym terminie do szkół miejskich i powiatowych.