10
Kwiecień
2013

IV Jarmark Kasztelański

szlachta-323IV JARMARK KASZTELAŃSKI – zamek oświęcimski w latach potopu.

4 – 5 MAJA 2013r.

Tradycją stało się już, że rokrocznie w pierwszy weekend majowy, wzgórze zamkowe staje się miejscem gdzie odtwarza się realia minionych czasów (epok). Wydarzeniu zazwyczaj towarzyszy otwarcie wystawy czasowej, koncert czy konferencja, a wszystko tematycznie związane z Jarmarkiem. Każdy następny Jarmark ma przenieść zwiedzającego do innej epoki, wydarzenia, które miały miejsce na zamku lub były z nim związane.
Tegoroczny Jarmark ma nam przybliżyć XVII wiek – „Zamek oświęcimski w latach potopu”. 

 

4 Maja 2013 (sobota) 

Wykład – prof. dr hab. Bożena Popiołek – dyrektor Instytutu Historii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie – „Rycerz, ziemianin i zdrajca – wzorce i stereotypy osobowe w czasach potopu szwedzkiego”

Otwarcie wystawy czasowej –  „W latach potopu – ślady konfliktu polsko-szwedzkiego w XVII wieku na tle wybranych muzealiów”

Koncert MUSICA SARMATICA w wykonaniu zespołu Contra belluM.

Zespół Contra belluM specjalizuje się w wykonawstwie polskiej muzyki dawnej. Na repertuar zespołu składają się pieśni i utwory instrumentalne, powstałe i popularne w Sarmacji, czyli Rzeczpospolitej Szlacheckiej (1586 – 1795). Koncert wzbogacony będzie elementami gawędy.

 

5 Maja 2013 (niedziela) – jarmark, inscenizacje historyczne, potyczki rycerskie, warsztaty dla najmłodszych, koncert i wiele innych atrakcji. 

Klimat XVII wieku zapewni nam Szlachecka Kompania SARMATA (Agencja Eventów Historycznych) która dzięki pokazom artyleryjskim, pokazom fechtunku i szermierki, inscenizacjom historycznym i wielu innym atrakcjom będzie bawić przez cały dzień przybyłych na wzgórze zamkowe.

Pokazy dawnego rzemiosła: 
Tkactwo, plecionkarstwo, rzeźba w drewnie, kaletnictwo/szewstwo – zaprezentuje Białogród – Osada Warowna
Warzenie Piwa – przedstawi „Warzelnia Piwa”- Marian Kawka
Czerpanie papieru/drukarnia – ART- PAPIER Czerpalnia Papieru- Flawiusz Pietrzyk
Mincerz – Janusz Ćwiertnia

Koncert – w wykonaniu zespołu CASTLE DREAMS
Castle Dreams powstał na początku 2008 roku,twórcą jest gitarzysta Grzegorz Buczkowski.W stałym składzie od samego początku jest skrzypaczka Katarzyna Lipert, która reprezentowała grupę podczas 4 edycji programu Must Be The Music. Zespół współpracuje z wokalistką i harfistką Jadwigą Tomczyńską. Grupa wykonuje muzykę renesansowo-folkowo-rockową.

imagesUWAGA KONKURS!!!

Muzeum Zamek w Oświęcimiu oraz Oświęcimski Klub Starówka ogłaszają konkurs plastyczny w ramach  IV Jarmarku Kasztelańskiego pt. „ŻOŁNIERZE SZWEDZCY NA ZAMKU OŚWIĘCIMSKIM”. Konkurs ma na celu popularyzowanie historii oraz bliższego poznania dziejów zamku oświęcimskiego, rozwinąć dziecięcą wyobraźnię i ciekawość oraz pobudzić uczestników do samodzielnej pracy twórczej.

Konkurs skierowany jest do dzieci w następujących kategoriach wiekowych:

Uczestnikami konkursu mogą być dzieci w wieku przedszkolnym i z klas zerowych Kat. wiekowa: 3 – 6 lat oraz dzieci w wieku szkolnym Kat. wiekowa: uczniowie klas I – III szkoły podstawowej Kat. Wiekowa: uczniowie klas IV – VI szkoły podstawowej.

Przekazanie prac Organizatorowi następuje z chwilą doręczenia ich na adres:

Muzeum Zamek w Oświęcimiu (w organizacji),  ul. Zamkowa 1,  32-600 Oświęcim . Korespondencyjnie z dopiskiem „Konkurs Plastyczny”.

Prace należy przekazywać Organizatorowi w nieprzekraczalnym terminie do dnia 15 kwietnia 2013 roku.

Wręczenie nagród za najlepsze prace w konkursie odbędzie się podczas IV Jarmarku Kasztelańskiego 5 maja 2013 r.

REGULAMINY KONKURSU W ZAŁĄCZNIKU

IV JARMARK KONKURS PODSTAWÓWKI

IV JARMARK KONKURS PRZEDSZKOLA

Szczegółowy program jarmarku w kwietniu.

 

Organizator:

Muzeum Zamek w Oświęcimiu

Urząd Miasta Oświęcim

Partnerem Przedsięwzięcia jest Województwo Małopolskie

logo-po