5-6
Maja
2018

IX Jarmark Kasztelański

„…i będzie wolna Polska”

Muzeum Zamek w Oświęcimiu zaprasza w dniach 5-6 maja 2018 roku na Jarmark Kasztelański – wielkie wydarzenie plenerowe w naszym mieście.

Dziewiąta edycja jarmarku „…i będzie wolna Polska”, związana jest z obchodami setnej rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę. Zaprosimy Państwa w podróż w czasie, podczas której na przestrzeni wieków XVIII – XX poznamy etapy walki Polaków o odzyskanie wolnej i niepodległej Ojczyzny. Grupy rekonstrukcji historycznej zaprezentują Nam różne armie: rosyjską, pruską, austro-węgierską oraz Legiony Polskie. Głównym punktem imprezy będą inscenizacje historyczne m.in. zakończenie Wielkiej Wojny w 1918 roku z akcją rozbrajania zaborców oraz proklamowanie powstania nieodległego państwa polskiego po wielu latach niewoli.

Jak każdego roku, pierwszy dzień (sobota) to preludium imprezy, tym razem rozpoczniemy go późnym popołudniem na Bulwarach, w obozowisku rekonstruktorów, gdzie przy ognisku usłyszymy i wspólnie zaśpiewamy pieśni patriotyczne. Z kolei w niedzielę odbędą się inscenizacje historyczne, przemarsze wojsk, koncerty i występy na scenie, a także jarmark z kramami, jadłem i rękodziełem na Rynku Głównym. W plenerowym obozowisku wojskowym na Bulwarach, będzie można zobaczyć oryginalne wyposażenie i uzbrojenie, rozłożone zostaną tabory polowe m.in.: szpital, kuchnia, poczta, warsztaty czy stanowisko sztabu z czasów I wojny światowej.

PROGRAM JARMARKU:

5 MAJA – SOBOTA  Bulwary nad Sołą

18.00 – wieczornica przy ognisku, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych w obozowisku rekonstruktorów, animacje dla dzieci.

6 MAJA – NIEDZIELA  Rynek Główny

10.00 – rozpoczęcie jarmarku – stoiska twórców wyrobów artystycznych, ekologicznych, historycznych, wojskowych, spożywczych.

10.15 – „Z przytupem, polskie tańce narodowe”, prezentacja laureatów konkursu tanecznego, wręczenie nagród zwycięzcom.

12.00 – Przemarsz grup rekonstrukcji historycznej ulicami miasta (plac T. Kościuszki – Rynek Gł.) Uroczyste otwarcie IX Jarmarku Kasztelańskiego.

13.00 – prezentacja GRH 2 Pułk Piechoty Legii Nadwiślańskiej.

13.30 – Inscenizacja bitwy z okresu I wojny światowej – plenerowe widowisko historyczne z udziałem rekonstruktorów i środków scenicznych (Bulwary).

14.00 – pokaz tańca historycznego.

14.30 – prezentacja GRH 2 Pułk Legionów Polskich, GRH Powstaniec Śląski.

15.00 – Inscenizacja akcji rozbrajania zaborców, odzyskanie Niepodległości w 1918 r. (Rynek).

15.30 – prezentacja GRH 72 Tulski Pułk Piechoty.

16.00 – Pokaz artyleryjski (Bulwary).

16.30 – prezentacja GRH Ostfront.

17.00 – „Pan Tadeusz” projekcja filmu niemego z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu Czerwie(Scena rynek).

INNE ATRAKCJE NA RYNKU GŁÓWNYM:

Prezentacja odrestaurowanego samochodu ciężarowego Ford T z okresu I wojny światowej, pokazy dynamiczne! Jedyny tego typu pojazd w Polsce!

Drukarnia polowa – wydrukuj odezwę! Mincerz – wybij i zaprojektuj monetę! Stoisko BBS Bike– prezentacja bicykli i cruiserów, przejazdy Rikszami! Stoisko promocyjne grupy „Strzelec Oświęcim”– gar kuchnia! Stoisko promocyjne Muzeum Zamek w Oświęcimiu. Stoisko promocyjne miasta Oświęcim. Stoisko artystów RSTK „Grupa na Zamku”. Stoisko Stowarzyszenia miłośników zabytków i historii ziemi oświęcimskiej – gra miejska! Stoisko Fun Makers gry i animacje dla dzieci.

6 MAJA – NIEDZIELA  Bulwary nad Sołą

10.00 – 18.00 – Zwiedzanie miasteczka wojskowego grup rekonstrukcyjnych;

Imperialna armia rosyjska – carska kuchnia polowa z obozowiskiem wojskowym, szpital polowy z salą operacyjną, laweta forteczna z ckm Maxim. Armia austro-węgierska – stanowisko sztabu, artyleria polowa m. in. moździerze okopowe. Armia pruska – punkt sanitarny i szpitalny z sanitariuszkami, prezentacja ciężkich karabinów maszynowych etc. Legiony Polskie – obozowisko wojskowe, punkt kuchenny. Legia Nadwiślańska – prezentacja wojska z okresu napoleońskiego, obozowisko wojskowe.

13.30 – Inscenizacja bitwy z okresu I wojny światowej – plenerowe widowisko historyczne z udziałem rekonstruktorów, użyciem broni filmowej i pirotechniki.

16.00 – Pokaz artyleryjski.

INNE ATRAKCJE NA TERENIE OBOZOWISKA:

animacje dla dzieci, nauka musztry, plac szeregowca, prezentacja uzbrojenia i wyposażenia wojskowego, degustacja wojskowych potraw.

6 MAJA – NIEDZIELA  Muzeum Zamek w Oświęcimiu

10.00 – 18.00 – Zwiedzanie indywidualne ekspozycji stałych muzeum, wystawy czasowej pt. „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych” oraz wieży zamkowej. Oprowadzanie z przewodnikiem w godzinach (10.30 oraz 14.00).

Zapraszamy do udziału w Jarmarku, na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Opis działań podczas trwania jarmarku: http://muzeum-zamek.pl/program-ix-jarmark-kasztelanski/