5-6
Maja
2018

IX Jarmark Kasztelański

„…i będzie wolna Polska”

Muzeum Zamek w Oświęcimiu zaprasza w dniach 5-6 maja 2018 roku na Jarmark Kasztelański – wielkie wydarzenie plenerowe w naszym mieście.

Dziewiąta edycja jarmarku „…i będzie wolna Polska”, związana jest z obchodami setnej rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę. Zaprosimy Państwa w podróż w czasie, podczas której na przestrzeni wieków XVIII – XX poznamy etapy walki Polaków o odzyskanie wolnej i niepodległej Ojczyzny. Grupy rekonstrukcji historycznej zaprezentują Nam różne armie: rosyjską, pruską, austro-węgierską oraz Legiony Polskie. Głównym punktem imprezy będą inscenizacje historyczne m.in. zakończenie Wielkiej Wojny w 1918 roku z akcją rozbrajania Austriaków i Niemców oraz proklamowanie powstania nieodległego państwa polskiego po wielu latach niewoli.

Jak każdego roku, pierwszy dzień (sobota) to preludium imprezy, tym razem rozpoczniemy go późnym popołudniem na Bulwarach, w obozowisku rekonstruktorów, gdzie przy ognisku usłyszymy i wspólnie zaśpiewamy pieśni patriotyczne. Z kolei w niedzielę odbędą się inscenizacje historyczne, przemarsze wojsk, koncerty i występy na scenie, a także jarmark z kramami, jadłem i rękodziełem na Rynku Głównym. W plenerowym obozowisku wojskowym na Bulwarach, będzie można zobaczyć oryginalne wyposażenie i uzbrojenie, rozłożone zostaną tabory polowe m.in.: szpital, kuchnia, poczta, warsztaty czy stanowisko sztabu z czasów I wojny światowej.

Szczegółowy program jarmarku podamy na stronie internetowej muzeum, profilu FB, w mediach lokalnych i na plakatach bliżej terminu imprezy.