11
Marzec
2014

Jajko czy Kura – historia pisanki

pisanki3caMuzeum Zamek stara się podtrzymać i kultywować dawne tradycje poprzez organizację zajęć edukacyjnych i warsztatów plastycznych. Uczniowie  podczas wiosennych zajęć dowiedzą się o historii zdobienia jaj wielkanocnych w Polsce jak i na świecie. Może odpowiemy na odwieczne pytanie, co było pierwsze – jajko czy kura (?)

Termin warsztatów: 31 marca – 11 kwietnia 2014

ZOBACZ ZDJĘCIA Z WARSZTATÓW!!!

W polskiej tradycji jest wiele zwyczajów i obrzędów, które towarzyszą nam od wieków. Niektóre jeszcze praktykujemy, a o innych już się nie pamięta. Tradycja zdobienia jajek wielkanocnych w Polsce sięga czasów słowiańskich, najstarsza pisanka pochodzi z X wieku, a odnaleziono ją na Ostrówku w Opolu. W słowiańskich wierzeniach ludowych jajko to symbol pomyślności. W wielu regionach Polski wciąż kultywowane są różne ciekawe obrzędy związane z jajkami wielkanocnymi. W zależności od regionu, jajka różnią się też wyglądem i techniką zdobienia. Oprócz części merytorycznej odbędą się zajęcia plastyczne, które mają pobudzić uczestników do samodzielnej pracy twórczej, uczniowie wykonają kurę na patyku. 

Termin i etapy realizacji warsztatów:

  • Zgłoszenia klas do udziału w warsztatach przyjmowane będą do 28 marca 2014 r.
  • Koszt warsztatów 3 zł od dziecka, opiekunowie bezpłatnie.
  • W zajęciach przewidziano uczestnictwo tylko 20 grup – decyduje kolejność zgłoszeń.
  • Przyjmowane będą 2 grupy dziennie – czas zajęć 1,5 godz.
  • Zajęcia odbywać się będą od 31 marca – 11 kwietnia 2014 r. w godzinach: pierwsza grupa – 8.30, druga grupa – 11.00

Adresaci warsztatów:

  • Uczniowie klas I – III szkół podstawowych
  • Dzieci przedszkolne – starsze grupy wiekowe                                     

Zapraszamy do udziału w naszych warsztatach

(…) Według wierzeń ludowych jajko przeciwdziałało każdemu złu. Stosowano je więc w zabiegach na urodzaj i w obrzędach pasterskich, w magii, medycynie, w zwyczajach zalotnych i obrzędach zadusznych. W pierwszy dzień Wielkanocy zakopywano jaja w skiby pól i w grządki ogrodów warzywnych, na urodzaj. Wydmuszki i skorupy pisanek rzucano do sadów pod drzewa owocowe.  Miało to odstraszyć szkodniki i spowodować obfitość owoców.

ZS nr 1 kl IIIb  b ZS nr1 IIIb c ZSnr 1 IIIbprzedszkole bajka aprzedszkole 17a przedszkole 17b przedszkole 17cprzedszkole 15bsp 11 kl 2 a sp nr 11 kl IIaaasp nr 5 kl IIb sp.nr 5 kl Ibwłosienica bwłosienica crajsko2 rajsko3przedszkole 16c przedszkole 16dPrzedszkole 16a przedszkole 16b

PLAKAT JAJKO CZY KURA