III Jarmark Kasztelański

„Tam gdzie szabla rdzewieje, a rydel się świeci.
Gdzie do Kościołów błotem naniesione progi,
A ścieżka trybunalska trawami zarasta;
Kędy prochownie próżne, a pełne są brogi,
Tam gdzie piekarz w pojeździe, doktor pieszo leci;
Gdzie na podsieniach starce się bawią i dzieci;
Tam jest mądrość i pomyślność miasta.”

Tymi słowami powitał mieszkańców Oświęcimia na III Jarmarku Kasztelańskim Prezydent Miasta Janusz Chwierut. Towarzyszyła mu młoda księżniczka Bona Sforza d’Aragona w postać której wcieliła się członkini zespołu Teatru Tańca Dawnego Inventzione. Grupa ta zaprezentowała na jarmarku „Opowieści o tańcach” oraz przedstawienie „Sceny dworskie”, dzięki którym widzowie zapoznali się z dworskimi obyczajami, tańcami i ubiorami początku XVI wieku.

Podczas III Jarmarku Kasztelańskiego odbywały się pokazy dawnego rzemiosła. Mincerz wybijał monety z wizerunkiem królowej Bony, powroźnik skręcał sznury ,”Kram Szepczące Kruki”przedstawiał dawne metody odlewania ozdób z metalu, miedzi i mosiądzu. Płatnerz pokazywał jak powstają elementy uzbrojenia, bursztyniarz ręcznie szlifował i obrabiał bursztyny i zachęcał do kupna atrakcyjnych wyrobów jubilerskich.

Przy „Kramie Jama” zatrzymywały się wszystkie dzieci, bo tam można było kupić zabawki wykonane z drewna, gliny czy szyte z lnianego płótna. Dla dzieci przez cały czas trwania Jarmarku prowadzone były warsztaty plastyczne „U królowej Bony w kuchni i na dworze”. Zajęcia odbywały się w zamkowej fosie, aby tam się dostać trzeba było zjechać na worku ze słomą, co było wielką atrakcją dla najmłodszych. Rycerze z bractwa Milites Illuminati urządzili zawody w strzelaniu z łuku oraz ciekawe konkursy rycerskie.

Kat Jurko nie przepuścił żadnemu grzesznikowi i poddawał go przeróżnym torturom. Uczestnicy naszej historycznej zabawy którzy odczuwali niedosyt historii mogli wysłuchać wykładu dr Marii Molendy o wyprawie ślubnej Królowej Bony, albo w scenerii renesansowej komnaty zaaranżowanej przez Mme Chantberry i grupę Invenzione, poczuć klimat epoki, dotknąć strojów i zrobić sobie fotografie z aktorami.

Zwiedzić można było również wystawę czasową „Bona Regina z wizytą w Księstwie Oświęcimskim – historia i gospodarka miasta Oświęcimia w XVI wieku” na której szesnastowieczne starodruki pisane po łacinie i staropolszczyzną przypomniały sławnych i znakomitych oświęcimian doby renesansu, oraz pobyt Bony w zamku oświęcimimskim. Poszukiwaczy śladów historii na pewno zainteresował miecz katowski – rekonstrukcja oświęcimskiego XVI – wiecznego oryginału. Na wystawie nie zabrakło słynnego królewskiego karpia.

W wieży zamkowej można było podziwiać obrazy twórców RSTK „Grupa na Zamku” jak również zobaczyć artystów przy pracy. Zmęczonych i spragnionych uczestników zabawy zapraszały na swoje stoiska kramy z wędlinami, sokami, smażone ryby, pitne miody oraz różnorodne słodkości. Na zakończenie III Jarmarku Kasztelańskiego zagrał zespół White Garden, który zaprezentował folkowe kompozycje nawiązujące do muzyki dawnej.