X Jarmark Kasztelański

JUBILEUSZOWY X JARMARK KASZTELAŃSKI „PODRÓŻ PRZEZ WIEKI” .

Jarmark Kasztelański związany jest z misją Muzeum Zamek w Oświęcimiu, której celem jest popularyzacja historii i dziedzictwa ziemi oświęcimskiej. Jarmark to kulturalne, plenerowe wydarzenie, spotkanie z żywą historią, które poprzez pokazy, inscenizacje historyczne, koncerty, przemarsze grup rekonstrukcyjnych, wystawy – uczy, przypomina oraz odkrywa znane i nieznane karty z historii naszego miasta.

Jarmark wciąż się rozwija, obecnie jest to największa impreza historyczna w Oświęcimiu. Wydarzenie odbywa się w czterech miejscach w przestrzeni starego miasta: w Muzeum Zamek, na Rynku Głównym, na Bulwarach nad Sołą i w Ratusz.

Pierwszy Jarmark Kasztelański odbył się na wzgórzu zamkowym 2 maja 2010 roku. Było to wydarzenie połączone z oficjalnym otwarciem nowej placówki kulturalnej w mieście – Muzeum Zamek w Oświęcimiu. Od tego momentu jest organizowany rokrocznie, każda kolejna odsłona Jarmarku wprowadza widza w inny okres dziejów miasta Oświęcimia.

Dotychczasowa podróż przez wieki obejmowała:

1315 – „Kobieta w średniowieczu – księżna Eufrozyna”

1518 – „Zali to w ślubnym orszaku Bona do nas bieży?…”

1655 – „Zamek oświęcimski w latach Potopu”

1471 – „Dworski orszak Jagiellonów”

1564 – „Akt Inkorporacji księstw, oświęcimskiego i zatorskiego”

1915 – „Legionowe chwile”

1866 – „Potyczka pod Oświęcimiem. 150 rocznica bitwy wojsk austriackich i pruskich”

1177 – „Kasztelania na kartach historii”

1918 – „I będzie wolna Polska”

Dziesiąta edycja, to było spotkanie z najciekawszymi okresami naszej historii. Pokazy i działania historyczne zaprezentowała grupa rekonstruktorów SARMATA oraz inne grupy odtwarzające czasy od XIV do początku XX wieku. Na Bulwarach nad Sołą spotkaliśmy m.in.: Rycerstwo zaciężne i konne, Szlachecką Kompanię, Husarię, Muszkieterów i Halabardników, Legiony oraz Wojsko Polskie, a także odtwórców rzemiosła dawnego.

W zamku czasy wiktoriańskie odtworzył Klub Miłośników Sportów Wiktoriańskich, Mme Chantberry (Kostiumologia i krawiectwo artystyczne) z zaprzyjaźnioną grupą słowackich rekonstruktorów sportów dawnych.

Na Rynku Głównym odbywał się jarmark – pełen smakołyków, przekąsek, rękodzielniczych i artystycznych wyrobów, ciekawych historycznych stoisk oraz zdrowych eco produktów. Na scenie można było zobaczyć spektakl teatralny w wykonaniu Teatru Gry i Ludzie „Opowieści Wagantów”, pokazy rekonstruktorów oraz koncert zespołu folkowego White Garden.

W ramach Jarmarku przeprowadzony został konkurs plastyczny dla dzieci z grup przedszkolnych i klas I-III oraz Igrzyska Historyczne dla młodzieży, klasy IV – VIII oraz 3 gimnazjum, które przepropwadzono w Ratuszu.

W wieży zamkowej prezentowało się bractwo  MILITES – rekonstruktorzy stale współpracujących z Muzeum Zamek.

W dniu jarmarku można było zwiedzać indywidualnie lub z przewodnikiem Muzeum Zamek oraz Muzeum Ratusz.

Fotorelacje z X edycji jarmarku – fot. Dominik Smolarek.