01
Wrzesień
2014

Jesień Oświęcimska na Zamku

baner FB2

Muzeum Zamek w Oświęcimiu w ramach wrześniowych obchodów Jesieni Oświęcimskiej w naszym mieście, zaprasza na targ staroci; „RZECZY Z DUSZĄ – targowisko staroci” oraz wystawę fotografii Mirosława Miranowicza – „ŚWIATŁEM I SREBREM”. 

Wydarzenia odbędą się 28 września br. (niedziela) w godzinach od 10.00 – 17.00 na dziedzińcu zamkowym i w sali wystawowej muzeum.

Zapraszamy na stoiska hobbystów i kolekcjonerów oferujących m.in. stare rowery, dzwony, skamieliny, białą broń, malowanie na szkle, wikliniarstwo. Będą również stoiska koneserów i pasjonatów starych przedmiotów takich jak;. monety, obrazy, zegary, porcelana, szkło. Zagra dla nas Kataryniarz, odbędzie się sprzedaż wyrobów wileńskich i pierników.

baner wystawy


 

Zapraszamy również na wystawę fotografii Mirosława Miranowicza – „ŚWIATŁEM I SREBREM”. 
Na wystawie zobaczymy fotografie wykonane w XIX-wiecznej technice mokrego kolodionu.

Wernisaż wystawy odbędzie 28 września br. (niedziela) o godzinie 15.00.

Wystawę będzie czynna do 26.10.2014 br.

O autorze

Mirosław Miranowicz, urodzony, mieszkający i pracujący w Jaworznie. Pasjonat, samodzielnie zgłębiający tajniki fotografii w historycznych  technikach szlachetnych. Członek Szkoły Widzenia w Jaworznie założonej i prowadzonej przez dr Jakuba Byrczka oraz członek Klubu Miłośników Fotografii przy MOKSiR w Chełmku.

Współtwórca albumu fotograficznego Jaworzno – Miasto w fotografii „Szkoły Widzenia”.

Prace znajdują się w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie, MCKiS w Jaworznie, ASP w Katowicach, Galerii Pustej CD w Jaworznie oraz w zbiorach kolekcjonerów indywidualnych. Szuka odpowiedzi jak stare techniki mogą pomagać w przekazywaniu treści dzisiaj. Prace w technice mokrej płyty kolodionowej to kilka różnych, ciągle otwartych cykli oraz pojedyncze fotografie. Tymi cyklami to: stare przedmioty, tematy, pasje, stara architektura, portrety, krajobraz, ogród, bukiety, stare lampy i fotografie pojedyncze.

Mokra płyta kolodionowa

W 1851 r. Frederick Scott  Archer określił formułę mokrego kolodionu i wykonał pierwsze fotografie w tej technice. Skład odczynników chemicznych, przebieg procesu został udostępniony do powszechnego stosowania.

Metoda polegała na naświetleniu szklanej lub czernionej metalowej płytki (ferrotypia), oblanej wcześniej roztworem kolodionu fotograficznego i uczulonej w roztworze azotanu srebra, następnie wywołanej i utrwalonej. Cechą, ale i niedogodnością procesu, jest konieczność wykonywania czynności niezwłocznie, jedna po drugiej. Płyta powinna pozostawać cały czas w stanie mokrym, bowiem wysychająca traci światłoczułość.

Cechą charakterystyczną fotografii na szkle bezbarwnym, jest obraz będący zarówno negatywem, jak i pozytywem. Powstanie negatywu szklanego umożliwiało wielokrotne kopiowanie obrazu. Pozytyw na szkle uzyskuje się przez zamalowanie na czarno odwrotnej strony lub umieszczenie na czarnym tle. Obraz powstaje w odbiciu lustrzanym i tak jest prezentowany. Współcześnie, zakres dostępnych materiałów jest znacznie większy i jako płytę fotograficzną można stosować czarne szkło, pleksi, anodyzowaną płytę aluminiową. Fotografie na materiałach nieprzeźroczystych, noszące nazwę ambrotypów, są jedynymi, niepowtarzalnymi i unikalnymi egzemplarzami.

KONKURS plastycznyKONKURS PLASTYCZNY „MÓJ PRZYJACIEL Z EUROPY”

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym pt.: „Mój przyjaciel z Europy”, którego organizatorem jest Urząd Miasta Oświęcim, Wydział Promocji Miasta. Konkurs realizowany jest w ramach programu „Europa dla Obywateli”, dofinansowanego ze środków Komisji Europejskiej a przygotowany z okazji jubileuszu 10 lecia przystąpienia Rzeczypospolitej Polski do Unii Europejskiej oraz 5 lecia podpisania umowy partnerskiej miasta Oświęcimia z miastem Arezzo.

Konkurs ma zasięg ponadlokalny i adresowany jest do dzieci ze szkół podstawowych, stowarzyszeń, fundacji z terenu powiatu oświęcimskiego, które za pomocą dowolnej techniki plastycznej przedstawią swojego przyjaciela z innego kraju europejskiego (malarstwo, rysunek). W konkursie mogą wziąć udział dzieci w wieku 7-13 lat. W konkursie przewidziano nagrody.

Prace należy składać w Muzeum Zamek w Oświęcimiu, ul. Zamkowa 1, Sekretariat, w nieprzekraczalnym terminie do 17 września 2014 r. Po tym terminie prace nie będą przyjmowane.

Otwarcie wystawy pokonkursowej oraz uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 28 września 2014 r. w sali reprezentacyjnej – (zwycięzcy będą poinformowani telefonicznie).


plakat targuPLAKAT WYSTAWY