01
Stycznia
2020

Jubileusz 10 lat muzeum

Muzeum Zamek w Oświęcimiu jest muzeum miejskim, którego organizatorem jest Gmina Miasto Oświęcim. Swoją  działalność rozpoczęło 1 stycznia 2010 r. i od tamtej pory pełni funkcje reprezentacyjne, kulturalne i edukacyjne.

Naszą misją jest popularyzacja historii Ziemi Oświęcimskiej oraz dziedzictwa miasta, jego tradycji i kultury. W tym celu zajmujemy się ochroną dóbr kultury, dokumentowaniem czasów minionych, gromadzeniem eksponatów archeologicznych, historycznych i etnograficznych związanych z Oświęcimiem i ziemią oświęcimską. Prowadzimy również działalność wystawienniczą i wydawniczą. Ideą działalności muzeum jest stworzenie wystaw muzealnych ukazujących złożoną i wielowiekową historię Miasta Oświęcim, która ułatwiałaby widzowi odnalezienie się w przestrzeni miasta. Współpracujemy z placówkami oświatowymi i kulturalnymi oraz innymi muzeami w zakresie popularyzowania historii. W naszej wizji staramy się, aby nasze muzeum było miejscem, z którym utożsamiają się mieszkańcy miasta i ziemi oświęcimskiej, a także do którego docierają turyści, aby poznać naszą historię.

W ramach swojej misji oraz ochrony dziedzictwa kulturowego Muzeum Zamek pełni rolę opiekuna nad następującymi zabytkami:  zamkiem oświęcimskim, wieżą obronną (poł. XIII w./XIV w.), tunelami pod wzgórzem zamkowym (XVIII – XX w.), ratuszem z XIX w. oraz podziemnymi reliktami XVI-wiecznego ratusza pod płytą rynku.

Opisujemy, dokumentujemy, opowiadamy o mieszkańcach, o mieście. Pokazujemy, że Oświęcim to miasto, w którym kultura nie zapomina o swojej historii, ale wychodzi jej naprzeciw. Poprzez nowe, twórcze wydarzenia i inicjatywy o charakterze lokalnym, ogólnopolskim, czy międzynarodowym budowany jest konsekwentnie wizerunek Muzeum Zamek w Oświęcimiu. Chcemy, aby nasze Muzeum Zamek w Oświęcimiu, było miejscem, z którego mieszkańcy naszego miasta i ziemi oświęcimskiej będą dumni.

Zapraszamy do naszego muzeum, przez cały rok w ramach Jubileuszu planujemy dla Państwa ciekawe wydarzenia, wykłady, spotkania i działania edukacyjne.

fotografia z drona – Panpixel Pracownia Multimedialna, Wojciech Zuber  – www.panpixel.com