Sierpnia

Każdy dudek ma swój czubek – wakacje na zamku

Muzeum Zamek w Oświęcimiu zaprasza dzieci w wieku 6 – 13 lat do udziału w warsztatach edukacyjnych Wakacje na Zamku pt. „KAŻDY DUDEK MA SWÓJ CZUBEK. Ptaki w historii, sztuce i tradycji ludowej. Zajęcia skierowane są do uczestników indywidualnych, odbywać się będą od 5 do 9 sierpnia 2019 r. w godzinach 10.00 – 12.30.

Ptaki od pradziejów budziły zachwyt i fascynowały ludzi, zwłaszcza sztuka latania kojarząca się z nieograniczoną wolnością, czy ptasi śpiew od wieków naśladowany i przekształcany przez muzyków. Ptasia tematyka to z jednej strony sztuka dekoracyjna, ale z drugiej również narracyjna – obrazująca przekazy ustne, zwyczaje, wiedzę religijną i historyczną. W polskiej tradycji ptaki pojawiają się w przysłowiach, zwyczajach oraz wierzeniach ludowych. W czasie zajęć zapoznamy się z motywem ptaków występującym zarówno w sztuce wysokiej (malarstwie, rzeźbie itp.) jak i kulturze ludowej. Dowiemy się skąd orzeł na polskim godle, jak polowano z sokołami i czy w Łazienkach Królewskich mieszkają pawie? W czasie warsztatów uczestnicy poznają różne materiały i techniki plastyczne oraz stworzą z nich własne ptaki. Zajęcia zakończymy wystawą dla rodziców i opiekunów.

Warsztaty składać się będą z dwóch części: merytorycznej, której towarzyszyć będzie prezentacja multimedialna przybliżająca poruszane zagadnienie oraz warsztatowej opartej na pracy twórczej uczestników warsztatów.

Koszt warsztatów: 10 zł od uczestnika za dzień.

Zapisy na warsztaty przyjmuje sekretariat Muzeum od 10 czerwca 2019 r. pod numerem tel. 33 842 44 27. Liczba uczestników ograniczona. Liczy się kolejność zgłoszeń.

UWAGA – zapisy zakończone – brak wolnych miejsc!

Program warsztatów:

Poniedziałek (5.08) PTASIE TRELE – gliniany gwizdek

Pierwszego dnia uczestnicy zapoznają się z jedną z najstarszych zabawek w historii jakim jest gliniany gwizdek na wodę. Będą mieli za zadanie ozdobić biskwitowego ptaszka oraz rozpoczną prace w glinie, aby stworzyć ptaszki własnego projektu.

Wtorek (6.08) STRUGANE I WYPLATANE – ptaszki z drewna i nici

Wtorek to spotkanie z Ptaszkami Stryszawskimi – z drewnianymi rajskimi ptaszkami, które wytwarzane są w Stryszawie od 1890 roku. Każdy uczestnik otrzyma drewnianego ptaszka i wzorując się na oryginale będziemy malować pliszki, kraski czy dzięcioły. W technice string-artu natomiast stworzymy niciane ptasie wzory na drewnie.

Środa (7.08) PAWIE NA PORCELANIE – królewskie ptaki w sztuce

O zastawach królewskich stołów i porcelanie zdobionej w motywy ptasie, dekoracjach i obrazach usłyszymy w środę, w tym dniu własnoręcznie ozdobimy talerz malując pawia.

Czwartek (8.08) ORLIM OKIEM – plener malarski

W czwartek popatrzymy na miasto orlim okiem – w wieży zamkowej odbędzie się plener malarski. Każdy uczestnik stworzy obraz na którym uchwyci widok miasta. Dodatkowo techniką „ziarnko do ziarnka” stworzymy kolaż naszego tytułowego Dudka.

Piątek (9.08)  WRÓBEL NA GAŁĘZI – obrazy z natury

Ostatniego dnia wybierzemy się na krótki spacer na Bulwary, nazbieramy gałązki, piórka, kamyczki, korę i mech aby móc stworzyć obraz z natury. Dodatkowo uczestnicy przygotują wystawę swoich prac dla rodziców i opiekunów.

Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie warsztatów.