Sierpnia

Każdy dudek ma swój czubek – warsztaty

Na warsztatach wakacyjnych w Muzeum Zamek tym razem króluje „ptasia tematyka”. W czasie zajęć zapoznajemy się z motywem ptaków występującym zarówno w sztuce, historii jak i kulturze ludowej. Poznajemy ich piękno, obyczaje, umiejętności w lataniu, różnorodność w śpiewie i tańcach godowych. Ponadto każdego dnia uczestnicy wykonują pracę – ptaszka – w różnych technikach plastycznych.

PIERWSZY DZIEŃ – Podczas spotkania uczestnicy zajęć poznali nazwy niektórych gatunków pataków, ich śpiewy i tańce oraz zobaczyli jedną z najstarszych zabawek w historii jakim jest gliniany gwizdek na wodę. W tym dniu mieli za zadanie ozdobić  farbami biskwitowego ptaszka oraz  ulepić  własnego w glinie.

DRUGI DZIEŃ – Kolejny dzień warsztatów, ptaki rzeźbione w drewnie i spotykane na tkaninach – arrasach, gobelinach, makatach, na obiciach foteli, kanap czy ubiorach. Uczestnicy zajęć malowali stryszawskie ptaszki z drewna oraz wyplatali metodą string art-u ptaszka ze sznurka. W przerwie było też zwiedzanie wystawy czasowej starych aparatów.

TRZECI DZIEŃ – Pawie królewskie na porcelanie, zajęcia rozpoczęliśmy krótką prezentacją ukazującą motyw ptaków na zastawach stołowych. Piękno Miśnieńskiej Porcelany, kufle, wazony i dekoracje ptasie. Uczestnicy tym razem mieli możliwość malowania na talerzach porcelanowych, a tematem przewodnim był oczywiście Paw. W trakcie zajęć wybraliśmy się na wycieczkę na Bulwary nad Sołą gdzie zbieraliśmy patyczki, piórka, kamyki, szyszki – elementy potrzebne do wykonania obrazu (dioramy) który wykonamy w kolejnym dniu. Spotkaliśmy też piękne, a zarazem oryginalne budki dla ptaków.

CZWARTY DZIEŃ – Plener na wieży zamkowej, w tym dniu uczestnicy zwiedzili wystawę obrazów twórców RSTK (Grupa na Zamku) w Ratuszu,  a następnie rozpoczęli pracę twórczą malując, rysując panoramę naszego miasta.

PIĄTY DZIEŃ – w ostatni dzień warsztatów dowiedzieliśmy się o bohaterze naszych zajęć Dudku, poznaliśmy jego zwyczaje i trele. Wykonaliśmy dudka z różnych ziaren oraz przygotowaliśmy dioramę, przestrzenny obraz z natury. Na zakończenie zajęć zaprezentowaliśmy rodzicom i opiekunom wystawę prac wykonanych podczas zajęć.