09
Grudzień
2013

Koncert – DIABOLSKE HUSLE

Stowarzyszenie Romów w Polsce, Muzeum Zamek w Oświęcimiu, w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie  pn. Polsko – słowackie warsztaty: w muzyce bez granic” zaprasza na koncert zespołu Diabolské Husle  ze Słowacji.

16 grudnia 2013 r. godzina 18.00

Wstęp wyłącznie za zaproszeniami, do odbioru w sekretariacie muzeum.

Zobacz zdjęcia z koncertu

Idea projektu

Projekt pn. Polsko – słowackie warsztaty: w muzyce bez granic realizowany jest od lipca 2013 do grudnia 2013 roku. Projekt służyć ma potrzebie dalszego przełamywania barier kulturowych i etnicznych we wzajemnych relacjach społeczności romskiej, polskiej i słowackiej.

Wykonawcy koncertu:

Ján Berky – Mrenica  jr

Józef Jochymczyk – Merstein

Diabolské Husle zostały założone w 1991 roku przez skrzypka i kompozytora słowackiego – Jana Berky – Mrenica seniora, który jest również głównym twórcą repertuaru zespołu.

Orkiestra jest grupa siedmiu muzyków, którzy są absolwentami akademii muzycznych. W okresie od1997 roku, Pan Jan Berky-Mrenica, ze względów zdrowotnych, przekazał kierownictwo artystyczne nad zespołem synowi – Janowi Berky-Mrenica jr,  którzy kontynuuje osiągnięcia artystyczne ojca / Słowacka Akademia Muzyczna przyznała mu w 2000 r. dwie nagrody „Grammy” – najlepsza muzyka oraz  artysta roku /.

Po śmierci Jana Berky seniora zespół przerwał działalność, by po dwóch latach wrócić na scenę muzyczną. Dzięki unikalnej muzyce, ale także niezwykłym występom z dodatkiem elementów dramaturgicznych zespół jest zawsze miła niespodzianka dla szerokiego grona odbiorców i krytyków.

W 2009 roku, kiedy to ponownie zaczął działać, wyprodukowano dwie ciekawe płyty ” Hviezdy folklóru” w partnerstwie z grupa taneczną „ Čarovné ostrohy“  i program ” Dáma v čiernom – Svetová cigánska pieseň we współpracy z piosenkarką Janką Orlicką.

Orkiestra pracuje też z przedstawicielami słowackiej sceny pop – M.Buntajom, M.Gašparov, P.Novotným – kubki, J.Burianom, M.Valihorom, M.Červienkom.

Skrzypce: Ján Berky – Mrenica Jr, Joseph Berka, Robert, Gaspar, Stephen Bertók
Viola: Piotr Koza, Mediolan Hronček
Kontrabas: Erik Bartos
Cymbały: Martin Budinský

Józef Jochymczyk – Merstein

Czołowy bard muzyki romskiej tzw. „Sinti” lub „Sinti Jazz”. Od roku 1983 do początku lat dziewięćdziesiątych współpracował z Polską Agencją Artystyczną „PAGARD”. W tym czasie koncertował w krajach byłej Jugosławii, Niemczech, Austrii, odnosząc wiele sukcesów estradowych jako unikatowy wykonawca tego stylu. W kraju występował wspólnie m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim czy Aloszą Awdiejewem z „Piwnicy pod Baranami”.           Brał udział w festiwalu muzyki romskiej w Ciechocinku oraz Bratysławie.

Projekt zaowocuje wspólnymi koncertami oraz wydaniem płyty, której  repertuar zawierać będzie co najmniej dwa tradycyjne słowackie i polskie utwory w nowej aranżacji uwzględniającej specyfikę muzyki romskiej. Pozostały repertuar zostanie wyłoniony z tradycyjnych utworów muzyki Romów z Polski i Słowacji w nowym brzmieniu, uwzględniającym charakterystyczne dla romskiej muzyki ze Słowacji wpływy węgierskie i bałkańskie,     a dla Romów z Polski Sinti Jazz i tradycyjną muzykę romską.

Diabolske_husle_

plakat

 

 

 

 

 

 

 


1

2 3 4 7 8 9 10 11 13 14 16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85% w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007- 2013 oraz z budżetu państwa     w 10% za pośrednictwem Euroregionu Beskidy.

 

logo erb 1logo 1flaga_UE+unia_europejska_EFRR_centralnie_PL. jpg. jpglogo SRwPlogo_programu+slogan_PL(1)