11
Listopada
2018

Koncert Muzyki Polskiej

Setna rocznica odzyskania Niepodległości przez Polskę to czas radości i świętowania w naszej Ojczyźnie. Muzeum Zamek z tej okazji przygotowało cykl spotkań pod wspólną nazwą PROJEKT NIEPODLEGŁA 2018 na których zaprezentowano wybrane zagadnienia związane z okresem walk Polaków o niepodległość w trakcie I wojny światowej, poszerzonych o lokalną historię Oświęcimia.

Ostatnie wydarzenie w dniu 11 listopada będzie wieńczącym ten projekt spotkaniem. Oprócz możliwości zwiedzania Muzeum Zamek, udziału w warsztatach patriotycznych oraz w wykładach nawiazujących do tematyki niepodległościowej, muzeum zaprasza na koncert w wykonaniu duetu ALDO DUO,  Aleksander Stachowski – akordeon, Dominik Domińczak – klarnet. (godzina 17.00)

ALDO DUO to z pewnością jeden z najbardziej dynamicznych i kreatywnych zespołów muzycznych młodego pokolenia, wyróżniający się bogatą wyobraźnią i niespożytą witalnością. Pełni wigoru, ikry i zapału muzycy tworzą nowatorską wypowiedź sceniczną odsłaniającą przed odbiorcami nieznane im dotąd oblicza dwóch instrumentów – klarnetu i akordeonu w pełnym ekspresji dialogu. Duet jest pionierem w kształtowaniu nowej, niekonwencjonalnej formy kameralistyki. Z subtelnością posługuje się rozmaitymi środkami wyrazu. Wykraczając poza powszechnie znane schematy, przedstawia publiczności świadomy, całkowicie indywidualny sposób kreowania narracji muzycznej. Niezwykłe zaangażowanie, promienna osobowość i radość z grania dają artystom siłę, dzięki której publiczność zapamiętuje ich jako interpretatorów sztuki zdecydowanie wykraczających poza konwencje.

Zespół wykonuje utwory napisane na klarnet i akordeon przez polskich kompozytorów, przyczyniając się w ten sposób do popularyzacji polskiej kultury muzycznej na świecie. Muzycy są zapraszani do uświetniania doniosłych wydarzeń artystycznych odbywających się w znamienitych salach koncertowych (m. in. Opéra Bastille w Paryżu czy Bürger- und Veranstaltungszentrum Bruchsal w Niemczech). ALDO DUO to intrygujący duet o wszechstronnym repertuarze. Wielu znanych artystów zaprasza go do tworzenia wspólnych projektów artystycznych.

Muzycy ALDO DUO z entuzjazmem, w sposób dojrzały, z niezwykłą starannością i wielkim kunsztem prezentują swoją sztukę i wirtuozowską naturę swoich instrumentów. Wszystko to wyłania obraz finezyjnego, wykraczającego poza ograniczenia połączenia klarnetu z akordeonem.

Program koncertu:

1. Leszek Kołodziejski – Anthill
2. Sławomir Kaczorowski – Scherzino
3. Jan Sebastian Bach – Preludium i Fuga es-moll BWV 853 (akordeon solo)
4. Ewa Fabijańska-Jelińska – Obertas (klarnet solo)
5. Henryk Kuźniak – muzyka z filmu VaBank
6. Vittorio Monti – Czardasz ( w opracowaniu profesora Włodzimierza Lecha Puchnowskiego)
7. Astor Piazzolla – Ave Maria
8. Astor Piazzolla – Tango Nuestro Tiempo
9. The Freilach Dance (melodia tradycyjna)
10. Ajde Jano (pieśń serbska)
11. Rezsö Kókai – Dwa tańce węgierskie
12. George Gershwin – Blues

 

Zapraszamy w dniu 11 listopada, godzina 17.00, bezpłatne zaproszenia do odbioru w kasie muzeum od 29 października.

Zdjęcia z koncertu zespołu ALDO DUO w Muzeum Zamek w Oświęcimiu.