8
Stycznia
2017

Koncert Noworoczny

W  ŚWIĄTECZNYM  NASTROJU 

Muzeum Zamek w Oświęcimiu zaprasza na koncert kwartetu smyczkowego DANKART z udziałem gitarzysty Marcina Maślaka. Dzięki niepowtarzalnemu zestawieniu instrumentów, koncert będzie miał szczególny charakter i brzmienie. Usłyszymy utwory muzyki klasycznej pisane na okoliczność Świąt Bożego Narodzenia, tradycyjne kolędy oraz znane nam wszystkim melodie świąteczne z całego świata.

Wykonawcy:

Michał Siwy – I skrzypce
Paweł Muszała – II skrzypce
Rafał Woźniak – altówka
Katarzyna Muszała – wiolonczela

Marcin Maślak – gitara

ZDJĘCIA Z KONCERTU:

Koncert odbędzie się 8 stycznia 2017 (niedziela) o godzinie 17.00

Cena  biletu 35 zł. Bilety w sprzedaży od 5 grudnia w godzinach otwarcia kasy muzeum (g. 8.00 – 16.00).

 

DANKART – Nazwa kwartetu to zrost staropolskiego słowa dank oraz międzynarodowego terminu art – to wyraz poważania, zachwytu jak również wdzięczności dla sztuki. Doświadczenie, pasja, niegasnący zapał, zaowocowały osiągnięciem wspólnego brzmienia muzyków na co dzień związanych z Filharmonią Śląską im. H.M. Góreckiego, absolwentów katowickiej Akademii Muzycznej, tworzących zespół od 2015 roku. Każdy z muzyków w swoim czasie był związany z innym kwartetem smyczkowym, niejednokrotnie zdobywając laury w kraju i za granicą. Wchodząc w skład różnych zespołów koncertowali w kraju, w większości krajów Europy oraz w Japonii i USA.

W centrum zainteresowania Kwartetu DankArt znajdują się większe formy cykliczne kompozytorów epoki klasycyzmu, romantyzmu oraz XX wieku przeznaczone na kwartet smyczkowy. Te specjalne względy dla żelaznego repertuaru kwartetowego nie powstrzymały jednak poszukiwań nowych brzmień. Potrzeba odkrywania odmiennego kolorytu dźwięku zaowocowała pomysłem współpracy z innymi instrumentalistami oraz sięgnięcia po repertuar z pogranicza muzyki poważnej i rozrywkowej.

Już w pierwszym roku działalności zespołu został wydany i ciepło przyjęty przez krytykę album “The Malachite recital”, będący owocem współpracy gitarzysty Marcina Maślaka z kwartetem DankArt.

Marcin Maślak – gitarzysta. Studiował w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach pod kierunkiem prof. AM dr hab. Wandy Palacz oraz w Hochschule fuer Musik Franz Liszt w Weimarze w klasie gitary prof. Ricardo Gallena. Jest laureatem międzynarodowych konkursów gitarowych. Pobierał liczne lekcje mistrzowskie u m.in. Oscara Ghili (Włochy), Thomasa Mullera Peringa (Niemcy) czy Eleny Papandreu (Grecja). W kraju i za granicą koncertował jako solista oraz w zespołach kameralnych. W ramach działalności koncertowej współpracował z takimi dyrygentami jak m.in. Massimiliano Caldi (Włochy), Kimcherie Lloyd (USA). Stypendysta Ministra Kultury za wybitne osiągnięcia artystyczne. Wspomaga ekspansję literatury gitarowej współpracując z kompozytorami młodego pokolenia. Pedagog oraz doktorant w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

http://www.kwartet-dankart.pl/

plakat-noworoczny