05
Maja
2019

Konkursy – X Jarmark Kasztelański

Muzeum Zamek w Oświęcimiu organizując Jarmark Kasztelański,  każdego roku angażuje młodych mieszkańców miasta do aktywnego udziału w tym wydarzeniu. Organizowane są konkursy plastyczne, teatralne, wokalne, historyczne, które rozwijają wyobraźnię i ciekawość wśród uczniów, zachęcają do pogłębiania wiedzy o historii Oświęcimia i świadomego promowania swojego miasta.

W tym roku podczas X edycji Jarmarku Kasztelańskiego zapraszamy na IGRZYSKA HISTORYCZNE. Konkurs odbędzie się 5 maja 2019 r. na scenie na Rynku Głównym. Będzie to turniej wiedzy o ważniejszych wydarzeniach i postaciach z historii miasta, jego zabytkach oraz znajomości współczesnego Oświęcimia.

Do konkursu zgłosiło się 17 grup z kat. 1, czyli uczniowie klas IV – VI ze szkół podstawowych oraz 8 grup z kat. 2  – uczniowie z klas VII-VIII i z 3 gimnazjum. W związku z tak dużą ilością chętnych w kat. 1, w Muzeum Zamek w Oświęcimiu przeprowadzone zostaną eliminacje.

UWAGA! W związku ze strajkiem nauczycieli, eliminacje odbęda się 30 kwietnia (wtorek) o godzinie 10.00.

Wszyscy zgłoszeni uczestnicy konkursu biorą udział w studyjnym zwiedzaniu Ratusza z przewodnikiem, otrzymują także materiały merytoryczne, które pomogą w przygotowaniach do Igrzysk Historycznych. Życzymy POWODZENIA!

 

KONKURS PLASTYCZNY – OŚWIĘCIM W LEGENDZIE

Napływają także prace do konkursu plastycznego (termin końcowy 18 kwietnia).  Tym razem swoją wiedzę o dziejach naszego miasta i historii zamku, wyrazi w pracach plastycznych najmłodsza grupa mieszkańców Oświęcimia, dzieci z grup „zerowych” oraz klas I – III szkół podstawowych.

Jury konkursowe oceni i wybierze najlepsze prace i podczas trwania X Jarmarku Kasztelańskiego wręczy nagrody zwycięzcom. Prace wszystkich uczestników zaprezentowane zostaną w sali wystawowej w Ratuszu.

Uczestnicy konkursu mają za zadanie wykreować własną interpretację wybranego tematu, ma być to praca grupowa wykonana w dowolnej technice (farby, kredki, pastele, rysunek lub kolaż). A tematy  które mają do wyboru to:

  • Oświęcim w legendzie;
  • 10 lat Jarmarku Kasztelańskiego;
  • Samochodem Praga-Oświęcim ulicami miasta;
  • Bona w Zamku oświęcimskim z orszakiem ślubnym;
  • Para książęca – Władysław i Eufrozyna.

 

Coraz piękniejsze prace trafiają do zamku! Na zdjęciach fragmenty prac grupowych.