10
Stycznia
2019

Koronkowa robota

Muzeum Zamek w Oświęcimiu zaprasza na wystawę czasową pt. „Koronkowa robota. Piękno splecione z tradycją”.

Na wernisaż zapraszamy 10 stycznia 2019 r. o godzinie 17.00, otwarciu wystawy towarzyszyć będzie prelekcja Lucyny Ligockiej  – Kohut, Prezesa Fundacji Koronki Koniakowskiej, pokaz koronkarstwa i możliwość zakupu koronkowych wyrobów.

Zagadnienie koronkarstwa to temat rzeka, a sama koronka towarzyszy człowiekowi od dawna – zadomowiła się zarówno w miastach, jak i na wsiach, jako element ubioru, ale i wystroju wnętrz. Wciąż żywa tradycja koronkarstwa inspiruje dziś do wykorzystywania motywu koronki w zupełnie nowej odsłonie – m.in. przy tworzeniu biżuterii, wyrobów ceramicznych, a nawet street artu. Na wystawie zobaczymy jak tradycja przeplata się ze współczesnością, mieszczański szyk z kulturą ludową – podobnie jak nici w samej koronce.

Na ekspozycji zaprezentowane zostaną eksponaty oraz fotografie udostępnione przez: Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie, Muzeum Historyczne w Bielsku–Białej, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej, Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa, a także Warsztaty Rękodzieła Artystycznego ,,Czar nici” w Krakowie.

Wystawę wzbogacą prace indywidualnych twórców m.in. Moniki Przeciszowskiej, Justyny Łodzińskiej z pracowni „CERAMIK” oraz fotografie prac współczesnej artystki tworzącej pod pseudonimem NeSpoon.

Wystawę będzie można zwiedzać do 24 lutego 2019 r.