20
Grudnia
2018

Koronkowa robota

Muzeum Zamek w Oświęcimiu zaprasza na wystawę czasową pt. „Koronkowa robota. Piękno splecione z tradycją”.

Zagadnienie koronkarstwa to temat rzeka, a sama koronka towarzyszy człowiekowi od dawna – zadomowiła się zarówno w miastach, jak i na wsiach, jako element ubioru, ale i wystroju wnętrz. Wciąż żywa tradycja koronkarstwa inspiruje dziś do wykorzystywania motywu koronki w zupełnie nowej odsłonie – m.in. przy tworzeniu biżuterii, wyrobów ceramicznych, a nawet street artu. Na wystawie zobaczymy jak tradycja przeplata się ze współczesnością, mieszczański szyk z kulturą ludową – podobnie jak nici w samej koronce.

Na ekspozycji zaprezentowane zostaną eksponaty oraz fotografie udostępnione przez: Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie, Muzeum Historyczne w Bielsku–Białej, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej, Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa, a także Twórczynie Ludowe związane z Warsztatami Rękodzieła Artystycznego ,,Czar nici” działającymi przy Domu Kultury Podgórze w Krakowie, Panią Monikę Przeciszowską, pracownię CERAMIK Justyna Łodzińska oraz współczesną artystkę tworząca pod pseudonimem NeSpoon.

Wystawa „Koronkowa robota. Piękno splecione z tradycją” udostępniona będzie dla zwiedzających od 20 grudnia 2018 r. do 24 lutego 2019 r.

Na wernisaż zapraszamy 10 stycznia 2019 r. o godzinie 17.00, otwarciu wystawy towarzyszyć będzie prelekcja.