9
Lutego
2017

Malarstwo moja pasja

Muzeum Zamek w Oświęcimiu zaprasza na otwarcie wystawy malarstwa Tadeusza Noworyty „Malarstwo moja pasja” w dniu 9 lutego o godzinie 17.00.

Twórczość Tadeusza Noworyty to głównie pejzaże i martwa natura oraz obrazy o tematyce marynistycznej, będące konsekwencją tęsknoty za niespełnionymi marzeniami o pracy na morzu. Prace autora brały udział w wielu wystawach budząc ogromne zainteresowanie wśród oglądających.

Indywidualną wystawę w Muzeum Zamek, Tadeusz Noworyta prezentował w 2013 roku, tegoroczna wystawa to nowe obrazy z dorobku artystycznego malarza.

Wystawę będzie można zwiedzać do 28 lutego br.

W dniu wernisażu wstęp wolny.

Tadeusz Noworyta – urodził się 1956 roku w Oświęcimiu. Pracował jako nauczyciel zawodu w Zasadniczej Szkole Górniczej w Brzeszczach, a następnie w Kopalni Węgla Kamiennego „Brzeszcze”. Obecnie na emeryturze. W młodości rozwijał swoje zdolności muzyczne w Państwowej Szkole Muzycznej w Oświęcimiu w klasie skrzypiec i altówki. Swoje zdolności plastyczne ujawniał wcześniej, ale malowaniem zajął się dopiero w 2003 r.

– Jan Cybis wybitny polski malarz powiedział kiedyś: „…Nie trzeba mieć racji, trzeba mieć powód do malowania.”

Dla mnie powodem do malowania była wiara mojej żony w moje zdolności plastyczne. To ona stwierdziła, że „potrafię” jest wystarczającym powodem do tego żeby malować i przenieść na płótno mój sposób widzenia świata.

Drugim powodem, dla którego zacząłem malować była moja miłość do żony. To dla niej chciałem utrwalić miejsca i krajobrazy, które wspólnie podziwialiśmy, które nas zachwyciły niepowtarzalnym pięknem i urokiem. Tak najkrócej mógłbym opowiedzieć o tym jak tworzyłem swoje prace. Tak widziałem, tak zapamiętałem i taki zapis otaczającej nas przyrody odtworzyłem.

Świat malarstwa odkrywam powoli i z mozołem. Nie jestem artysta profesjonalnym, lecz amatorem, ale systematyczną i wytrwałą pracą zdobywam umiejętności warsztatowe.

Mam nadzieje, że rozpoczęte przed laty uprawianie malarstwa pozwoli mi twórczo się rozwijać i odkryje przede mną nieznane dotąd tajniki tej sztuki.”      T. Noworyta

PLAKAT NOWORYTA