12
Marca
2019

Marzanna i wielkanocne Pucheroki

Muzeum Zamek w Oświęcimiu zaprasza do udziału w wiosennych zajęciach edukacyjno-warsztatowych „MARZANNA I WIELKANOCNE PUCHEROKI”. Zajęcia odbywać się będą od 12 – 21 marca, a skierowane są do dzieci z przedszkolnych grup „zerowych” oraz uczniów klas I – III szkół podstawowych. 

W polskiej tradycji jest wiele zwyczajów i obrzędów, które towarzyszą nam od wieków. Muzeum Zamek w Oświęcimiu stara się podtrzymać ginącą tradycję proponując dzieciom uczestnictwo w wiosennych warsztatach.

Jednym ze staropolskich zwyczajów (opisanych już w XV w.), jest obrzęd Topienia Marzanny. Obecnie ma on miejsce 21 marca, czyli w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny.

Warsztaty związane z obrzędem topienia marzanny, Muzeum Zamek organizuje cyklicznie, co dwa lata, bowiem cieszą się one dużym zainteresowaniem wśród uczestników. Przygotowanie marzanny, oczywiście z ekologicznych materiałów, jak słoma, patyki, bibuła, szmatki oraz możliwość udziału w przemarszu wszystkich grup nad Sołę w kolorowym korowodzie jest wielką atrakcją w pierwszy dzień wiosny. Pod opieką straży pożarnej wszystkie marzanny zostają spalone, tylko ta jedna, najpiękniejsza płynie do morza na znak, że do naszego miasta zwitała wiosna.

W tym roku opowiemy także o innej tradycji związanej z Niedzielą Palmową, o tzw. KRAKOWSKICH PUCHEROKACH. Była to znana już w XVII wieku zwyczajowa przedświąteczna kwesta krakowskich żaków. Ubierali oni wysokie, stożkowe czapki ze słomy przybrane dużą ilością kolorowanych bibułkowych wstążeczek, byli przepasani słomianymi powrósłami i mieli twarze umazane sadzą oraz recytowali zabawne, rymowane teksty zbierając datki. Zwyczaj ten jest nadal „żywy” w Bibicach oraz w Zielonkach pod Krakowem.

 

Żródło: zbiory Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Pucheroki – Zielonki. Fot. H. Hermanowicz 1968 r.

W części merytorycznej zajęć odbędzie się prezentacja związana z obrzędami i zwyczajami wiosennymi i wielkanocnymi. Każdy z uczestników zajęć wykona czapkę PUCHEROKA, a każda grupa przygotuje własną kukłę Marzanny.

Finałem zajęć będzie WIELKA PARADA PUCHEROKÓW w pierwszy dzień wiosny 21 marca. Wszystkie grupy biorące udział w warsztatach przystrojeni w czapki Pucheroków wyruszą z wykonanymi Marzannami z dziedzińca zamkowego na Bulwary nad Sołą, gdzie pod czujnym okiem OSP Oświęcim spalimy Marzanny i powitamy wiosnę.

Zgłoszenia grup przyjmuje sekretariat Muzeum pod numerem tel. 33/842-44-27. Ilość grup ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Koszt: 7 zł od dziecka

Szczegółowe informacje oraz formularz do pobrania poniżej:

Marzanna i wielkanocne Pucheroki