1
Sierpnia
2019

Moja Pasja wystawa

Lato, wakacje, podróże, to najlepszy okres na fotografowanie, czyli uchwycenie najwspanialszych chwil w naszym życiu. Obecnie każdy z nas może z łatwością „pstryknąć” fotkę, zrobić selfie, praktycznie w każdym miejscu i przy każdej okazji, mamy do tego nowoczesne smartfony i cyfrówki. Niewielu jeszcze pamięta, że jadąc na wakacje trzeba było zaopatrzyć się w kilka rolek kliszy aby móc np. Zenitem czy Practicą sfotografować rodzinkę na plaży.

Pragnąc przypomnieć czasy aparatów analogowych Muzeum Zamek w Oświęcimiu zaprasza na otwarcie wystawy czasowej, MOJA PASJA – bogatej kolekcji aparatów fotograficznych Wiesława Pidło.

Wernisaż wystawy odbędzie się 1 sierpnia 2019 o godzinie 18.00, wstęp wolny.

Wiesław Pidło jest mieszkańcem Chełmka, emerytowanym pracownikiem kopalni „Janina”, w latach 1977 do 1980 był fotoreporterem „Echo Chełmka”, wielki miłośnik fotografii, a także pasjonat motocykli.

„Przygodę” z fotografią rozpoczął już w wieku 9 lat, gdy zaczął uczęszczać na zajęcia fotograficzne prowadzone pod okiem Józefa Pawlika w Chełmku. Do fotografii analogowej powrócił na emeryturze, wtedy rozpoczął kolekcję aparatów i jednocześnie każdy zakupiony aparat testował na starych materiałach fotograficznych.

Na wystawie kolekcjoner zaprezentuje najciekawsze obiekty ze swojego zbióru aparatów analogowych, który w tej chwili składa się z ponad 250 egzemplarzy i wciąż jest uzupełniany. Wiesław Pidło dba aby wszystkie aparaty były sprawne, by każdym z nich móc robić zdjęcia. Jego hobby polega nie tylko na samym gromadzeniu poszczególnych modeli, ale również na gromadzeniu dokumentacji każdego z nich.

W swojej pasji Pan Wiesław stara się kompletować całe serie aparatów takich marek jak np. Zorka, Fed, Exa, Zenit, Practica i aparaty japońskie na gwint m42. Posiada w zbiorach jeden z pierwszych aparatów cyfrowych Panasonic KXL-600A o rozdzielczości matrycy 0,3 mpix. Najstarszym aparatem w kolekcji jest skrzynkowy Kodak – tzw. „camera obscura” z 1902 r., aparaty mieszkowe z początku XX wieku m.in. Welta z 1914 r., który służył jako aparat studyjny. 

Wiesław Pidło jest członkiem Klubu Miłośników Fotografii Chełmek przy MOKSiR  w Chełmku. Brał udział w wystawach fotograficznych m.in.:  Chełmek, miejsce – ludzie – zdarzenia (MOKSiR Chełmek), Wystawa fotograficzna 0.7m2 (MOKSiR Chełmek), Konkurs fotograficzny Libiąż w obiektywie (Libiążskie Centrum Kultury , Libiąż). Od roku 2013 uczy się fotografii szlachetnej od znanego w środowisku fotograficznym ambritypisty Mirosława Miranowicza, a także u znanego fotografika prof. Jakuba Byrczka, który „zaraził” go fotografią otworkową.

Zapraszamy serdecznie, wystawę będzie można zwiedzać do 22 sierpnia.