Stycznia

Niemieckie pocztówki z Auschwitz 1941-1944 – wykład

Upamiętniając 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej Muzeum Zamek w Oświęcimiu prezentuje wystawę czasową „Nikt nie wierzył… a jednak wojna”, którą można zwiedzać do dnia 2 lutego 2020 r.

Nawiązaniem do wystawy i tegorocznych obchodów jest cykl spotkań i wykładów przygotowany w ramach projektu historycznego „CZAS WOJNY  1939 – 1945”, podczas którego przedstawiane są wydarzenia i zagadnienia związane z II wojną światową na terenie ziemi oświęcimskiej.

Muzeum Zamek w Oświęcimiu zaprasza na kolejne spotkanie z tego cyklu w dniu 24 stycznia 2020 r. o godzina 17.00, (wstęp wolny).

Będzie to wykład  „Czego nie widać na pocztówkach z Auschwitz?” dr Jacka Małczyńskiego z Uniwersytetu Wrocławskiego, który zaprezentuje serię niemieckich pocztówek z widokami miasta z okresu okupacji.

Niemieckie pocztówki z Auschwitz (1941-1944).

Podczas drugiej wojny światowej Niemcy wydali kilkanaście pocztówek z widokami Oświęcimia i okolic. W swoim wystąpieniu dr Jacek Małczyński dokona analizy pocztówek, przedstawi ukrytą ideologię i wyobrażenia oraz postrzeganie krajobrazu miasta przez niemieckich osadników w oderwaniu od tragicznej rzeczywistości.

Dr Jacek Małczyński – kulturoznawca, adiunkt w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego, autor książki „Krajobrazy Zagłady. Perspektywa historii środowiskowej” (2018).

„Czy tu nie jest pięknie?” – z tym dopiskiem 21 sierpnia 1944 r. z Auschwitz nadano pocztówkę z pozdrowieniami. Karta ta znajduje się w zbiorach Muzeum Zamek w Oświęcimiu. Na pozostałych zachowanych kartach pocztowych można zobaczyć m.in. most nad Sołą z zamkiem piastowskim w tle, klasztor Salezjanów, Rynek Główny w Oświęcimiu oraz „sielskie” krajobrazy folwarków w Dworach i Monowicach.

2 lutego 2020 r. godzina  17.00

Projekt zakończy finisaż wystawy „Nikt nie wierzył…. a jednak wojna” podczas którego odbędzie się Spotkanie Świadków, którzy podzielą się wspomnieniami z tego najtragiczniejszego okresu w historii Oświęcimia.

Wstęp wolny!

Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniach.