04
Lutego
2019

Oczko w oczko – warsztaty

Przez najbliższe dwa tygodnie odbywać się będą w Muzeum Zamek w Oświęcimiu zajęcia edukacyjno-warsztatowe „OCZKO W OCZKO – sztuka heklowania”. Zajęcia skierowane są do uczniów klas 1-6 szkół podstawowych oraz do przedszkolnych grup zerowych, a odbywać się będą w przestrzeni nowo otwartej wystawy czasowej „Koronkowa robota. Piękno splecione z tradycją”.

W pierwszej części zajęć uczestnicy zwiedzają wystawę, poznają koronkowe elementy strojów tych historycznych, regionalnych jak i współczesnych. Mogą dotknąć koronkowych serwet, szali, chust,  spojrzeć przez ażurkowe dziurki, przekonując się, że jest to bardzo delikatny i misterny wyrób. Podczas zwiedzania dzieci mogą zobaczyć różne rodzaje nici, jedwabne, bawełniane, kordonek czy mulinę, jak również podstawowe narzędzie jakim jest szydełko.

W części warsztatowej młodsze grupy wykonują ceramiczny wisiorek z odbitym motywem koronki, oraz metodą kropkowaną schemat koronki na folii.

W kolejnym tygodniu w zajęciach wezmą udział grupy szkolne, które także stworzą ozdobę ceramiczną, oraz będą przeplatać kolorowe nici na deseczce tzw. metodą String-art. Wspólnie każda grupa stworzy fragment koronki, który przyczyni się do powstania dużej „koronkowej instalacji”.

Fotorelacja z zajęć: