10
Lipiec
2013

OSVIECIMENSIS – Kroniki Zamkowe

małMuzeum Zamek w Oświęcimiu zaprasza na promocję publikacji

„OSVIECIMENSIS – Kroniki Zamkowe”.

Podczas spotkania będzie możliwość rozmowy, dyskusji, wymiany opinii z dwoma autorami artykułów, które ukazały się w kronikach zamkowych. O dzieje polityczne, społeczne i gospodarcze księstwa oświęcimskiego będzie można zapytać profesora dr hab. Jerzego Rajmana.

Natomiast Justyna Sepiał – Rychlik odpowie na Państwa pytania nt. mody i ubioru w okresie średniowiecza, jak wpływał na identyfikację i pozycję w społeczeństwie.

Promocja publikacji „OSVIECIMENSIS – Kroniki Zamkowe” odbędzie się 11 Lipca o godzinie 17.00 w Muzeum Zamek w Oświęcimiu.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z WYDARZENIA:

Publikacja ta, przybliża i poszerza wiedzę historyczną o ziemi oświęcimskiej w okresie średniowiecza. W Kronikach zamieszczono interesujące artykuły dotyczące różnych zagadnień tego okresu.

Dzieje polityczne,społeczne i gospodarcze ziemi oświęcimskiej w swoim artykule pt. „Zarys dziejów księstwa oświęcimskiego” przedstawia prof. dr hab. Jerzy Rajman.

Uzupełnieniem tematu społeczeństwa średniowiecznego jest artykuł Justyny Sepiał – Rychlik „Ubiór jako sposób identyfikacji osoby i jej pozycji w społeczeństwie średniowiecznym”.

W historię zamku oświęcimskiego wpisała się wizyta królowej Bony w 1518 r., temat ten poruszyła w swoim opracowaniu dr Maria Molenda – „Wyprawa ślubna królowej Bony jako bezcenny przekaz kulturowy doby renesansu”.

Zamieszczone w Kronikach Zamkowych artykuły zostały wcześniej zaprezentowane w formie wykładów historycznych, które miały miejsce podczas kolejnych Jarmarków Kasztelańskich, organizowanych przez Muzeum. Wydarzenie to jest imprezą cykliczną odbywającą się rokrocznie w pierwszy weekend majowy, w czasie której wzgórze zamkowe staje się miejscem gdzie przypomina się i odtwarza realia minionych epok.

Program promocji publikacji:

Wystawa „Extra Extra – przegląd prasy”
Prezentacja publikacji
Dla uczestników spotkania w podarunku egzemplarz wydawnictwa 

Reportaż:

http://regionalna.tv/32,915-kroniki_zamkowe.html

ad1 ad2 ad3 ad4 ad5 ad6 ad7 ad8 ad9 ad10 ad12 ad13 ad14 ad15 ad16 ad17 ad18 ad19 ad20 ad21 ad22 ad23 ad24 ad25 ad26 ad27

zapr