Sierpnia

Otwarcie wystawy „Nikt nie wierzył…a jednak wojna”

Pierwszą odsłonę w ramach wydarzenia Święto Miasta Historycznie stanowi otwarcie wystawy czasowej „Nikt nie wierzył… a jednak wojna”, na której przedstawiamy początki okupacji i zmiany, jakie wówczas nastąpiły w Oświęcimiu.

O pierwszych dniach wybuchu II wojny światowej w naszym mieście przypomniała w swojej prelekcji dyrektor muzeum Wioletta Oleś.

Wprowadzenie do wystawy przedstawiła kurator wystawy Karolina Wójcik. Wśród eksponatów można zobaczyć m.in. sztandar 73 pułku piechoty, mundury, uzbrojenie, wyposażenie wojskowe, fotografie i pamiątki. Prócz tego ekspozycja przedstawia zarys historii kilku formacji zbrojnych, związanych z miastem, ze szczególnym uwzględnieniem II batalionu 73 pułku piechoty, który stacjonował w przedwojennych koszarach oświęcimskich.

W dniu otwarcia po wystawie oprowadził gości Arkadiusz Dominiec z Muzeum Śląskiego Września 1939 w Tychach. Wydarzeniu towarzyszyli przedstawiciele Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 73 pułk piechoty.

Na wystawie zaprezentowane zostały eksponaty oraz fotografie z Muzeum Zamek w Oświęcimiu, Muzeum Śląskiego Września 1939 r. w Tychach, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach, Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Archiwum Państwowego w Katowicach Oddział w Bielsku Białej oraz ze zbiorów osób prywatnych; Tadeusza Firczyka, Łukasza Szymańskiego, Marcina Dziubka, Mieczysława Jakuczka, Walerii Warlich oraz Jarosława Ptaszkowskiego.

Wystawę będzie można zwiedzać w Muzeum Zamek w Oświęcimiu do 2 lutego 2020 roku, zapraszamy.