Kwietnia

Otwarcie wystawy „Od Lunety Galileusza…”

Muzeum Zamek w Oświęcimiu zaprasza na wystawę czasową przygotowaną przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie pt. „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych”. Wystawa została otwarta w dniu 12 kwietnia, a będzie ją można zwiedzać do 24 czerwca br. Ekspozycja prezentuje 400 lat ewolucji lunety i teleskopu – od narzędzia pozwalającego na obserwację nowych zjawisk na niebie do precyzyjnego przyrządu pomiarowego.

Podczas otwarcia wystawy usłyszeliśmy wykład Marcina Banasia „Obserwacje nieba i ich wpływ na poglądy człowieka dotyczące budowy Wszechświata” oraz zostaliśmy oprowadzeni po wystawie przez autora.

Muzeum Zamek zaplanowało szereg działań związanych z prezentowaną wystawą m.in. warsztaty „Od Lunety do Rakiety” dla dzieci ze szkół podstawowych, które będą odbywać się w przestrzeni wystawy od 14-18 maja.
Natomiast podczas NOCY MUZEÓW (19 maja) zapraszamy na profesjonalną obserwację nieba (dziedziniec zamkowy), natomiast z wieży zamkowej będzie można obserwować panoramę naszego miasta, a to wszystko dzięki specjalistycznym teleskopom! Zapraszamy!

Relacja z otwarcia wystawy: