Października

Piosenka Francuska – Zamkowe Wieczory Muzyczne

Muzeum Zamek w Oświęcimiu zaprasza na koncert w wykonaniu YAGI Kowalik „PIAF, GRECO, AZNAVOUR”,  przygotowany przez Teatr Piosenki Francuskiej w Krakowie, który odbędzie się 9 października 2016 o godzinie 17.00 w ramach Zamkowych Wieczorów Muzycznych.

Artystce towarzyszyć będzie akordeonista z Ukrainy – Walentyn Dubrowskij.

Bilety w cenie 20 zł do nabycia w kasie muzeum od 13 września 2016 w godzinach otwarcia muzeum. (od godz. 8.00-18.00)

Teatr Piosenki Francuskiej w Krakowie przygotował projekt z cyklu „Yaga w repertuarze…” w którym artystka wykonuje repertuar największych interpretatorów klasyki piosenki francuskiej takich jak: Juliette Greco, Edith Piaf czy Charles Aznavour.

Piosenka Francuska to pewien specyficzny gatunek piosenki, dla którego charakterystycznymi wyznacznikami są: literacki tekst, melodyjna warstwa muzyczna oraz tematyka utworów nawiązująca do współczesnej rzeczywistości, problemów codzienności, w których emocje i uczucia wykonawcy mają szczególne znaczenie. Piosenka ta zrodziła się w paryskich teatrzykach i kabaretach, takich jak legendarny „Czarny Kot” („Le Chat Noir”) i „Le Mirliton”, w których występował pod koniec XIX wieku Aristide Bruant, prawdziwy bard, zaangażowany w sprawy otaczającego świata. On z kolei czerpał natchnienie z utworów jednego z najwybitniejszych poetów Średniowiecza – François Villona.

Nam zwykle hasło piosenki francuskiej kojarzy się z nazwiskami-ikonami takimi jak: Edith Piaf, Charles Aznavour, Jaques Brel czy Yves Montand. Dlatego też z pewnością czeka nas wieczór niezapomnianych artystycznych wrażeń, zapanuje klimat francuskiej bohemy z charakterystycznymi dlań dźwiękami i poetyckimi tekstami znanych francuskich autorów.

_DSC7152_3

JADWIGA-YAGA KOWALIK to wokalistka i kompozytorka, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie. W latach dziewięćdziesiątych przebywała na stypendium w Paryżu, gdzie uczęszczała do prestiżowego Conservatoire Mobel prowadzonego przez Alice Dona. W Paryżu uległa fascynacji twórczością Barbary, czyli Monique Serf, wybitnej poetki, kompozytorki i piosenkarki. Yaga Kowalik dokonała interpretacji piosenek Barbary, które stały się zalążkiem spektaklu muzyczno-estradowego zatytułowanego „Barbara-historia życia”,

Związana jest  z „Teatrem Essaion” w Paryżu, ze sceną krakowskiego Teatru Piosenki Francuskiej, a jej koncerty spotykają się ze znakomitą opinią zarówno w kraju jak i za granicą.

YAGA KOWALIK piosenka francuska