11
Listopada
2018

Polska Niepodległa

Setna rocznica odzyskania Niepodległości przez Polskę to czas radości i świętowania w naszej Ojczyźnie. Muzeum Zamek przygotowało cykl spotkań pod wspólną nazwą PROJEKT NIEPODLEGŁA 2018 na których zaprezentowano wybrane zagadnienia związane z okresem walk Polaków o niepodległość w trakcie I wojny światowej, poszerzonych o lokalną historię Oświęcimia.

Za nami już trzy spotkania na które składały się wykłady, prelekcje, spektakl teatralny czy działania warsztatowe, a to wszystko w celu przybliżenia dziedzictwa kulturowego, uświadomienie  i  zrozumienie  roli  wartości  narodowo – patriotycznych w życiu człowieka, a także poszerzenie wiedzy o miejscową historię.

Pierwsze spotkanie LEGIONIŚCI W OŚWIĘCIMIU odbyło się 11 lutego, wykład dr Andrzeja Małysa poruszył tematykę pobytu Legionistów w Kętach, ze szczególnym uwzględnieniem uroczystej wizyty brygadiera Józefa Piłsudskiego i jego żołnierzy w Oświęcimiu w lutym 1915 r. Prelekcję wzbogacono o etiudę teatralną w wykonaniu aktorów Teatru Polskiego w Bielsku-Białej.

Tematem drugiego spotkania w dniu 22 kwietnia była FOTOGRAFIA Z FRONTU – czyli postęp w dziedzinie fotografii w czasie I wojny światowej i jej wpływ na dokumentowanie wydarzeń historycznych. Usłyszeliśmy wykład Andrzeja Rybickiego z Muzeum Historii Fotografii w Krakwie. Odbył się także pokaz wykonywania fotografii w technice kolodionowej przygotowany przez Mirosława Miranowicza oraz prezentacja kolekcji starych aparatów fotograficznych Wiesława Pidło.

Trzecie spotkanie dotyczyło LOTNICTWA i jego wpływu na Niepodległość, odbyło się 1 lipca. Wykład przeprowadził Jarosław Dobrzyński z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, a atrakcją był warsztat modelarski podczas którego sklejano drewniane modele samolotów.

11 listopada – POLSKA NIEPODLEGŁA – to ostatnie spotkanie z cyklu Niepodległa 2018, na które serdecznie zapraszamy do Muzeum Zamek w Oświęcimiu.

Program wydarzenia:

g.11.00 – 15.00zwiedzanie ekspozycji muzealnych i wieży zamkowej (goście z akcentem biało-czerwonym wstęp wolny).

g.11.00 – 15.00warsztat patriotyczny w czerpalni papieru.

Podczas warsztatów uczestnicy będą czerpali godło sprzed 100 lat (biały orzeł z roku 1918 roku na czerwonym tle). Młodsi będą mogli kolorować wydruki wykonane na papierach czerpanych.(prowadzenie Flawiusz Pietrzyk, Art – Papier, wstęp wolny, zajęcia będą prowadzone do wyczarpania materiału).

g.13.00 – 14.30 wykłady:

  • dr hab. Andrzej Marzec – „Skąd wziął się Orzeł Biały jako herb Państwa Polskiego”, (Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie).
  • Wioletta Oleś – „Wątki niepodległościowe w historii miasta Oświęcimia”, (Dyrektor Muzeum Zamek w Oświęcimiu).

 

Podczas każdego spotkania w ramach projektu Niepodległa 2018 uczestnicy mogli zdobyć okolicznościowe karty werbunkowe z pieczęcią. Kto zebrał wszystkie cztery karty będzie mógł wziąć udział w losowaniu nagrody, którą ufundowało Muzeum. Losowanie odbędzie się przed wykładami.

Zapraszamy w tym dniu także do muzeum RATUSZ, wstęp wolny z akcentem biało-czerwonym.

g.17.00 KONCERT

Koncert w wykonaniu zespołu „ALDO DUO” – Aleksander Stachowski – akordeon, Dominik Domińczak – klarnet. 

Obaj muzycy znają się doskonale z Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, od 2014 tworzą zespół Aldo Duo, zdobywając nagrody i czołowe lokaty na wielu międzynarodowych festiwalach. Zespół występował już na słynnych scenach europejskich, takich jak Opéra Bastille w Paryżu czy Bürger – und Veranstaltungszentrum Bruchsal w Niemczech. Duet posiada bogaty repertuar, chętnie wykonuje utwory napisane na klarnet i akordeon przez polskich kompozytorów, przyczyniając się w ten sposób do popularyzacji polskiej kultury muzycznej na świecie. Interpretacje tego zespołu są zawsze pełne wigoru i naturalności. Niezwykłe zaangażowanie, wirtuozeria i radość z grania dają młodym artystom siłę, dzięki której publiczność zapamiętuje ich jako wykonawców wykraczających daleko poza muzyczne konwencje.

Bezpłatne zaproszenia na koncert do odbioru w kasie muzeum od 29 października.