11
Lutego
2018

Projekt Niepodległa 2018

W związku z przypadającą setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości oraz z ogłoszeniem przez Ministerstwo Edukacji Narodowej roku szkolnego 2017/2018 „Rokiem dla Niepodległej” Muzeum Zamek w Oświęcimiu zaprasza wszystkich zainteresowanych, na cykl wykładów w ramach projektu „Niepodległa 2018”.

Na spotkaniach zostaną zaprezentowane wybrane zagadnienia związane z okresem walk Polaków o niepodległość w trakcie I wojny światowej, poszerzonych o lokalną historię Oświęcimia.

Celem projektu jest przybliżenie dziedzictwa kulturowego, uświadomienie  i  zrozumienie  roli  wartości  narodowo-patriotycznych w życiu człowieka, a także poszerzenie wiedzy o miejscową historię. Poznanie historii naszego miasta na tle ogólnoeuropejskich i ogólnopolskich wydarzeń pozwoli lepiej zrozumieć, że lokalna tożsamość, otwarty patriotyzm i współpraca są wartościami, które wzbogacają każdą społeczność, zachęcają wszystkich mieszkańców do zaangażowania na rzecz wspólnego dobra lokalnego oraz potrafią osiągnąć ponad lokalny wydźwięk.

Prelekcjom towarzyszyć będą wydarzenia artystyczne i warsztatowe.

Wydarzenie rozpoczniemy o godzinie 14.30 złożeniem kwiatów na płycie upamiętniającej wizytę brygadiera Józefa Piłsudskiego w Oświęcimiu (rynek główny).

Pierwszy wykład odbędzie się 11 lutego br. o godzinie 15.00 w Muzeum. Zostanie na nim poruszona tematyka pobytu Legionistów w Kętach, ze szczególnym uwzględnieniem uroczystej wizyty brygadiera Józefa Piłsudskiego i jego żołnierzy w Oświęcimiu w lutym 1915 r.

Wykład przedstawi dr Andrzej Małysa „Pobyt I Brygady Legionów Polskich w Kętach i okolicy w 1915 roku”.

Prelekcja zostanie wzbogacona etiudą teatralną „Legioniści w Oświęcimiu” w wykonaniu aktorów Teatru Polskiego w Bielsku-Białej.

Uczestnicy spotkania będą mogli zwiedzić rekonstrukcję okopu i półziemianki z czasów I wojny światowej, a dodatkową atrakcją będzie spotkanie z brygadierem Józefem Piłsudskim i możliwość uzyskania „karty werbunkowej” z pamiątkową pieczęcią.

Okolicznościowe karty i pieczęcie będą towarzyszyć wszystkim spotkaniom w ramach projektu Niepodległa 2018. Zbierz je wszystkie!

Kolejne spotkania:

22 kwietnia – FOTOGRAFIA Z FRONTU – postęp w dziedzinie fotografii w czasie I w. ś. i jej wpływ na dokumentowanie wydarzeń historycznych,

01 lipca – LOTNICTWO w czasie I wojny światowej – udział lotnictwa w odzyskaniu Niepodległości.

11 listopada – POLSKA NIEPODLEGŁA – skutki geopolityczne I wojny światowej i rola Oświęcimia w kształtowaniu się granic niepodległej Polski.

Organizator zastrzega sobie prawo zmian. Szczegółowe programy  spotkań podane będą w aktualnościach bliżej ich terminu. Więcej informacji pod numerem tel. 33 842 44 27.

Zapraszamy!Wstęp wolny!