Edukacja muzealna w Ratuszu

Edukacja muzealna to jeden z najważniejszych elementów funkcjonowania współczesnych muzeów. Muzea, poprzez posiadanie licznych eksponatów i wystaw o różnorodnej tematyce, mają ogromny potencjał dydaktyczny, który można wykorzystać, aby ciekawie i interaktywnie przedstawić historię, kulturę oraz tradycję ludową, a tym samym zachęcić dzieci i młodzież do nauki oraz odkrywania świata i historii wokół nich.

Muzeum Zamek w Oświęcimiu, od początku swojej działalności, podkreśla dydaktyczną rolę edukacji muzealnej w kształtowaniu poczucia tożsamości regionalnej, pozytywnych postaw szacunku i tolerancji oraz kreatywności wśród dzieci i młodzieży. Edukacja muzealna łączy aspekt poznawczy, naukowy, wychowawczy umożliwiając niestandardowe spojrzenie na historię, kulturę i tradycję.

Od 2018 roku zajęcia edukacyjne odbywają się również w nowym oddziale Muzeum Zamek, w RATUSZU. W przestrzeni nowej ekspozycji opowiadamy o ośmiu wiekach historii miasta, od czasów średniowiecza aż do współczesności.

Lekcje muzealne w Ratuszu poruszają różnorodną tematykę i dostosowane są do wieku uczestników.

Tematy lekcji:

„W średniowiecznym mieście”,

„Niełatwo być księciem, niełatwo być księżną – z wizytą na książęcym dworze”,

„Ile to kosztuje? O wartości pieniądza na przestrzeni wieków”,

„Dziś pora iść pod broń – wątki niepodległościowe na ziemi oświęcimskiej”,

„Emigracja. Oświęcim – miasto na granicy”,

„Wyprodukowane w Oświęcimiu”,

„Oświęcim – moja mała ojczyzna”,

„Kto ty jesteś?”,

„Oświęcim na sportowo”,

„Praga Baby – wojaż maby?”,

„Virtuti militari – męstwu wojskowemu”.

Zapisy na zajęcia do Ratusza przyjmowane są pod nr tel. 787 – 915 – 911.

Każde zgłoszenie telefoniczne należy potwierdzić wysyłając formularz zgłoszeniowy na adres mailowy:  kasia.krajewska@muzeum-zamek.pl

Pełna oferta lekcji muzealnych, warsztatów i zajęć edukacyjnych: Prezentacja EDUKACJI W MUZEUM

Formularz zgłoszenia