02
Styczeń
2019

Koncert Noworoczny w Zamku

Muzeum Zamek w Oświęcimiu serdecznie zaprasza na Koncert Noworoczny, który odbędzie się 13 stycznia 2019 r. o godzinie 18.00 w sali reprezentacyjnej muzeum.

„ba…ROCKOWY KARNAWAŁ” czyli Rock i Pop lat 60 i 70 XX w. przeplatany pięknem muzyki żydowskiej. Wykonawcami koncertu będą wspaniali muzycy – Kwintet Śląskich Kameralistów, który występował już w murach zamkowych i przyjęty był z wielkim zachwytem i aplauzem przez publiczność.

Wykonawcy: Dariusz Zboch – skrzypce, Jakub Łysik – skrzypce, Jarosław Marzec – altówka, Katarzyna Biedrowska – wiolonczela, Krzysztof Korzeń – kontrabas.

Muzykom towarzyszyć będzie wybitny młody pianista Mateusz Kołakowski jako specjalny gość wieczoru. Wspólnie z zespołem wykona perełkę muzyki kameralnej – Kwintet fortepianowy A-dur “Pstrąg” op.114 Franza Schuberta, utwór bardzo rzadko grywany w Polsce.

Bilety na koncert w cenie 50 złdo nabycia w RATUSZU – (Rynek Główny 2) od 4 grudnia (w dniach: wtorek – piątek, oraz w niedzielę w godz. 10.00 -16.00).

KWINTET ŚLĄSKICH KAMERALISTÓW – powstał 25 lat temu jako kwartet smyczkowy i przez pierwsze lata swej działalności wykonywał repertuar operetkowy, współpracując  ze śpiewakami i artystami baletu. W krótkim czasie skład zespołu został powiększony o kontrabas. Po zmianach personalnych rozpoczęła się nowa era w jego działalności. Pierwsze dwie płyty „ba… ROCKOWO” i „Mecyje” są       w całości wypełnione utworami zaaranżowanymi przez koncertmistrza zespołu – Dariusza Zbocha. Przebojami muzyki rozrywkowej lat 60 i 70 ubiegłego stulecia w kompletnie nowym „klasycznym” ujęciu i rozmaitymi utworami z kręgu szeroko pojętej muzyki żydowskiej w drugim przypadku. Inspiracją do nagrania trzeciej płyty ze światową premierą fonograficzną Kwintetu smyczkowego Krzysztofa Pendereckiego „Kartki z nienapisanego dziennika” oraz Kwintetem smyczkowym nr 2 G-dur op. 77 Antonina Dworzaka było przywiązanie muzyków zespołu do czystej postaci muzyki kameralnej, którą większość z nich na co dzień wykonuje pracując w Śląskiej Orkiestrze Kameralnej.

Zespół występował na wielu festiwalach w kraju i za granicą obok takich gwiazd jak Jordi Savall, Borodin Quartet czy Kwintet smyczkowy Filharmoników Berlińskich. Kwintet akompaniował znakomitym polskim pianistom – byli to m.in. Marek Bracha, Szymon Nehring, Krzysztof Książek.       W październiku 2018 roku śląscy muzycy zainaugurowali dwa festiwale : „XXVIII Międzynarodowy Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych” w Sali koncertowej AM im. K. Szymanowskiego w Katowicach oraz X edycję warszawskiego „Wawer Music Festival” dając wspólny koncert z wybitnym rosyjskim pianistą prof. Borisem Blochem.

Jako „Schlesische Kammersolisten” Kwintet regularnie współpracuje z niemieckim pianistą Christophem Soldanem. Owocem tej współpracy są wydane w Niemczech dwie płyty „live” z koncertami fortepianowymi W.A. Mozarta oraz ze światowym prawykonaniem Koncertu fortepianowego „A Piacere” współczesnego austriackiego kompozytora Helmuta Schmidingera. Najnowszym wspólnym krążkiem jest wydana w Polsce płyta z kwintetami fortepianowymi Schuberta i Brahmsa, która spotkała się z bardzo dobrym odbiorem zarówno w kraju, jak i za granicą potwierdzonym świetną recenzją w prestiżowym brytyjskim miesięczniku „Gramophone”.

MATEUSZ KOŁAKOWSKI

Naukę gry na fortepianie rozpoczął w szkole muzycznej w Bytomiu. Od najmłodszych lat jest zdobywcą wielu nagród m.in. w Międzynarodowym Konkursie „Chopin dla najmłodszych” w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. I.J. Paderewskiego, czy na XXX międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Usti/Czechy. Wykonał koncerty fortepianowe Beethovena i Mendelssohna z Polską Młodzieżową Orkiestrą Symfoniczną w Erkelenz, Niemcy.

Od 12 roku życia, regularnie każdego roku odbywa tournee po Stanach Zjednoczonych, grając w takich miejscach jak: „The Jazz Bakery” (Los Angeles), „The Knitting Factory” (N.Y.C), „Andy’s” (Chicago),”The 7th Annual Vail Jazz Festival” (Colorado), Polski Konsulat w Nowym Jorku. W roku 2000 nagrał w USA płytę CD z Bradem Terry („Triology”). Mając 16 lat wziął udział w warsztatach jazzowych w Berklee College of Music w Bostonie, gdzie otrzymał stypendium na 4-letnie studia w tej renomowanej uczelni.

Mateusz Kołakowski, jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu klasycznego. W 2002 roku otrzymał „Jazzowego Fryderyka” od Ministra Kultury, a tego samego roku zdobył nagrodę dla „The Most Promising Performer” spośród 100 pianistów, na 3-cim Jazzowym Konkursie Pianistycznym im. M.Solala w Paryżu. Dwukrotnie brał udział w festiwalu jazzowym w Montreux, Szwajcaria. W 2002 roku został laureatem Konkursu Pianistycznego a rok później już jako „House Pianist”, razem z Braćmi Oleś, dał 14 koncertów w Montreux Jazz Club.

W październiku 2003 roku, wystąpił na 8 Międzynarodowym Festiwalu Pianistów Jazzowych w Pradze, a materiał z tego recitalu został wydany przez „Jazz Forum” („14th Spring”). W 2006 Kołakowski wydał kolejną solową płytę „Ad Libitum 1st Warsaw Jazz Concert”. Jest to zapis z solowego koncertu w Studio im. W. Lutosławskiego w Warszawie w ramach festiwalu „Ad Libitum”, gdzie gościnnie wystąpił saksofonista Peter van Bergen. Kontynuując program fortepianu klasycznego zagrał „Kwartet na Koniec Czasu” O.Messiaena na festiwalu na Wigrach oraz II Koncert Fortepianowy S.Prokofiev’a.

9 września 2008 roku w nowojorskim klubie „Jazz Standard” Mateusz wystąpił z legendą saksofonu Davidem Liebmanem, a rok później odbył w duo trasę koncertową promującą płytę „Live at Jazz Standard” wydaną z tego właśnie koncertu. Płyta ta otrzymała nagrodę „Gwarancja Kultury 2009” przyznawaną przez TVP Kultura. Koncertował też na Kubie, w Indiach, Kenii, Chile oraz w Europie.