Lekcje muzealne

Muzeum Zamek w Oświęcimiu w lipcu 2018 roku otworzyło drugi oddział muzeum w odrestaurowanym XIX wiecznym RATUSZU. Oprócz możliwości tradycyjnego zwiedzania muzeum z przewodnikiem zapraszamy do udziału w lekcjach muzealnych, skierowanych do grup szkolnych. Zapraszamy uczniów szkół podstawowych wraz z nauczycielami na pierwszą lekcję pt. „Dziś pora iść pod broń – wątki niepodległościowe na ziemi oświęcimskiej”. Zajęcia odbywać się będą na wystawie stałej pt. „W przestrzeniach historii. Dzieje miasta Oświęcimia” w Ratuszu – (Rynek Główny 2).

Celem lekcji jest przybliżenie uczniom okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości, postaci Józefa Piłsudskiego oraz zachęcenie do poznawania historii miasta Oświęcimia i jego mieszkańców w latach Wielkiej Wojny. Lekcja dostosowana jest do wieku uczestników:

• klasy I – IV – na lekcji omówione zostaną symbole narodowe oraz działania pomocowe mieszkańców miasta Oświęcimia na rzecz Legionów Polskich. Ponadto lekcję wzbogacą zdjęcia oraz eksponaty przybliżające uczniom umundurowanie i życie codzienne legionistów.
  • klasy V – VIII – na lekcji zapoznamy się z sylwetkami legionistów z powiatu oświęcimskiego oraz omówione zostaną zagadnienia związane z działalnością Powiatowego Komitetu Narodowego i Ligi Kobiet w Oświęcimiu. Lekcja opiera się na interaktywnych kartach pracy oraz eksponatach stanowiących podstawowe wyposażenie polowe żołnierzy.

Czas trwania lekcji: ok. 45 minut.

Koszt lekcji muzealnej:  5 zł od ucznia (grupa max. 25 osób).

Zapisy na lekcję przyjmowane będą od 27 listopada 2018 r. pod numerem telefonu 787 915 911 (obowiązuje wcześniejsza rezerwacja).

FORMULARZ ZGŁOSZENIA KLASY NA LEKCJĘ MUZEALNĄ