Niełatwo być księciem, niełatwo być księżną…

Muzeum Zamek w Oświęcimiu od samego początku swojej działalności prowadzi edukację muzealną skierowaną do dzieci z przedszkoli, uczniów szkół podstawowych i średnich, grup uczestników indywidualnych oraz zajęcia rodzinne.

Nowym miejscem gdzie w ciekawy sposób przekazujemy historię  jest muzeum RATUSZ.

Lekcje muzealne w Ratuszu odbywają się na wystawie stałej pt. „W przestrzeniach historii. Dzieje miasta Oświęcimia”, dzięki tej przestrzeni możemy poruszyć wiele tematów, okresów historycznych i wydarzeń związanych z naszym miastem i ojczyzną.

„Niełatwo być księciem, niełatwo być księżną…” – za nami lekcja której celem jest zapoznanie uczniów z obyczajami panującymi na książęcym dworze. Dzieci poznały pierwszą oświęcimską parę książęcą – Władysława i Eufrozynę oraz mieszkańców dworu. Usłyszały legendę o Białej Pani z Zamkowego Wzgórza, a dodatkową atrakcją była na zakończenie zajęć wspólna gra „Niełatwo być księciem” i „Niełatwo być księżną”.

Poniżej inne tematy lekcji na które serdecznie zapraszamy do Ratusza:

„Ile to kosztuje? O wartości pieniądza na przestrzeni wieków” – historia pieniądza od czasów przed monetarnych do współczesności. Dzieci dowiedzą się na czym polegał barter i czym były płacidła, kim był mincerz i czym się zajmował oraz jak nazywała się moneta bita w oświęcimskiej mennicy.

„Dziś pora iść pod broń” – okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości, postać Józefa Piłsudskiego oraz historia miasta Oświęcimia i jego mieszkańców w latach Wielkiej Wojny.

„Emigracja” –  historia emigracji w XIX wieku w Europie. Uczestnicy poznają osadę barakową (Nowe Miasto) oraz oświęcimskie biuro podróży Zofii Biesiadeckiej.

„Wyprodukowane w Oświęcimiu” – historia i działalność przedwojennych zakładów przemysłowych na terenie Oświęcimia.

Tematy dostępne od MARCA:

„Oświęcimskie kamieniczki” – historia wybranych kamienic z terenu miasta m.in.: kamienica Jakóba Haberfelda, Ratusz, Hotel Herz, kamienica Ślebarskich oraz Pałacyk Ślubów.

„Zgromadzenia zakonne w Oświęcimiu – historia, działalność oraz przedstawiciele Dominikanów, Salezjan, Serafitek, Karmelitanek Bosych, Franciszkanów (Harmeże).

Szczegółowa oferta edukacyjna do pobrania na  stronie poniżej.