Noc Muzeów w Ratuszu

Kolejna Noc Muzeów za nami, Muzeum Zamek w Oświęcimiu oraz oddział Ratusz otworzyło swoje podwoje o godzinie 17.00, odwiedzających Zamek w tym roku zaprosiliśmy na ekspozycję stałą – przedwojenne wnętrza mieszkalne, wystawę czasową „W zamku i na rynku. Dawne ubiory mieszkańców Oświęcimia” oraz W okopach” – rekonstrukcje okopu i ziemianki z okresu I wojny światowej. Oczywiście można było wejść na wieżę zamkową z której tej nocy mogliśmy podziwiać miasto i zmieniającą się aurę – raz słońce, raz ciemne chmury, deszcz i błyskawice, aby późnym wieczorem spoglądać na czyste już niebo z jaśniejącym w pełni księżycem. Zamek tej nocy „przystroił się” w kolory w niebieską iluminację.

Dla najmłodszych przygotowaliśmy „Straszne warsztaty” – można było wykonać maski nietoperza i „strachulca”, którego dzieci mogły przedstawić w teatrzyku cieni rodzicom i opiekunom.

Miłośnicy nocnego zwiedzania licznie odwiedzili także Ratusz, oprócz ekspozycji stałej „W przestrzeniach historii…” udostępniliśmy wystawę „Oświęcim w legendzie” prac nagrodzonych w konkursie plastycznym zorganizowanym w ramach Jarmarku Kasztelańskiego.

Nie zabrakło także zajęć dla dzieci – „Stary zegar od pradziada” podczas których uczestnicy mogli wykonać własny zegar ratuszowy, na wzór oryginalnego, który umieszczony został w „wieży” ratusza w roku 1876, następnie w 2001 roku wymieniony i do dnia dzisiejszego wskazuje godziny w Rynku Głównym miasta Oświęcim.

Niespodziankę zrobili nam policjanci – którzy w strojach rekonstrukcji historycznej przechadzali się po Ratuszu. Wkrótce usłyszymy o nich więcej i z pewnością zobaczymy ponownie tą grupę rekonstruktorów.

Zapraszamy za rok!