Otwarcie Ratusza fotorelacja

20 lipca odbyło się oficjalne otwarcie Ratusza, nowego oddziału Muzeum Zamek w Oświęcimiu. Jesteśmy pewni, że miejsce to umożliwi nam jeszcze skuteczniejsze realizowanie naszej misji, jaką jest popularyzowanie historii Miasta Oświęcimia.

Dzięki pracom rewitalizującym, udało się przywrócić lata świetności temu, jakże ważnemu dla historii Miasta budynkowi. To w tym XIX-wiecznym Ratuszu Miasta Oświęcimia, przed laty rodziły się pomysły, plany i były podejmowane decyzje, umożliwiające miastu rozwój. Tak jak kiedyś miejsce to stanowiło serce miasta, tak dziś, poruszy serca odwiedzających go gości. Przyczyni się do tego wystawa „W przestrzeniach historii. Dzieje miasta Oświęcimia”. Wychodząc naprzeciw nowoczesnemu muzealnictwu, wystawa ta, sprawia, że osoba odwiedzająca muzeum, nie tylko pozna historię danego miejsca, ale wręcz stanie się widzem minionych wydarzeń. Dodatkowo prezentowane na wystawie treści, które celowo nie wyczerpują poruszonych tutaj tematów, zachęcą naszych gości do odwiedzenia innych miejsc zaświadczających o bogatej historii naszego Miasta, czyniąc z naszego Oddziału istny drogowskaz.

To ważny moment w historii naszego Muzeum, przebyliśmy w tym czasie drogę od Muzeum w organizacji, po Muzeum posiadające Oddział. Od momentu, gdy 2010 r. Muzeum Zamek w Oświęcimiu wzięło na swe barki opowiedzenie historii Miasta, na którym dosłownie zostało wyryte piętno II wojny światowej, minęło już 9 lat. W tym czasie działaliśmy na rzecz popularyzowania wiedzy na temat dziejów Miasta Oświęcimia – ale nie Oświęcimia, jako miejsca kaźni, ale jako jednego z najstarszych Miast w Polsce, posiadającego bogatą i intrygującą historię, w trakcie której następowały, także tragiczne czasy. Na stałej ekspozycji prezentujemy pamiątki dawnego Oświęcimia, na zmieniających się wystawach czasowych przybliżamy lokalne jak i narodowe dziedzictwo, a w trakcie licznych imprez i spotkań przyczyniamy się do ciekawego spędzenia czasu, w trakcie, którego nie tylko można poszerzyć swoją wiedzę, ale również sprawdzić się w nowych sytuacjach.

Mamy nadzieję, że nowy oddział naszego muzeum – Ratusz – zachęci mieszkańców i turystów do poznania pełnej burzliwych wydarzeń z historii ośmiu wieków królewskiego miasta Oświęcimia. Zapraszamy serdecznie do zwiedzania Muzeum Zamek w Oświęcimiu i nowego oddziału – Ratusz.

Fotorelacja, Dominik Smolarek.