Lipca

Otwarcie Ratusza

Muzeum Zamek w Oświęcimiu już wkrótce otwiera drugi oddział muzeum, będzie to odrestaurowany XIX wieczny RATUSZ usytuowany przy Rynku Głównym nr 2.

Oficjalne otwarcie nowej wystawy „W przestrzeniach historii. Dzieje miasta Oświęcimia” zaplanowano na piątek 20 lipca 2018 r.

Ekspozycja w budynku dawnego magistratu ukaże osiem wieków niezwykłej historii miasta Oświęcimia. Ze względu na niewielką przestrzeń ekspozycyjną zaprezentujemy ją „w pigułce”,  jednocześnie zachęcając zwiedzających do szerszego zapoznania się z dziejami miasta prezentowanymi w Muzeum Zamek, Muzeum Żydowskim, Muzeum Romskim, Klasztorze Sióstr Serafitek oraz Klasztorze  Salezjanów.

Plan budynku ratusza w naturalny sposób zasugerował podział treści historycznych. Na najniższym poziomie budynku znajdzie miejsce najstarsza część historii Oświęcimia, pierwsze wzmianki o mieście oraz ziemi oświęcimskiej. W arkana historii księstwa zwiedzających wprowadzi pierwsza oświęcimska para książęca – Władysław i Eufrozyna – wirtualna para narratorów. Zaprezentowane zostaną dokumenty, pieczęcie, ale pojawią się także rozwiązania interaktywne, gdzie poprzez zabawę i grę będziemy najmłodszym przybliżać historię naszego grodu. Poziom piwnic zamyka klamrą okres od początku osadnictwa aż do końca XV wieku.

Parter to przestrzeń informacyjna, sklep muzealny i kasa. Stanowiska niezbędne do organizacji obsługi ruchu turystycznego. W głębi tego poziomu, znajdzie się ciekawie zaaranżowane atrium, stanowiące swego rodzaju wyjątek w architekturze budynku, tworzące aurę spokoju i kontemplacji. W tej przestrzeni zaprezentowane zostaną trzy cele więzienne, z różnych okresów historii miasta – poczynając od okresu międzywojennego, poprzez czas II wojny światowej, a kończąc w okresie PRL-u.

Na pierwszym piętrze rozpoczynamy opowieść o mieście od XVII wieku., od potopu szwedzkiego. Dla miasta to czas upadku gospodarczego, powodzi, pożarów oraz pustoszących miasto epidemii. W 1772 r., w wyniku I rozbioru Polski, Oświęcim znalazł się w granicach państwa austriackiego. Wiek XIX przyniósł jednak miastu rozkwit i odrodzenie.
Kolejna część wystawy dotyczy wybuchu I wojny światowej – ilustruje nadzieję i duże zaangażowanie mieszkańców Oświęcimia w działania na rzecz niepodległości i pomoc legionistom.

W przestrzeni okresu międzywojennego powita zwiedzających ówczesny burmistrz Roman Mayzel – włodarz magistratu, kolejna postać wirtualnego narratora. Opowie o dziejach swojego Oświęcimia, budowaniu i rozkwicie miasta. W tej części ekspozycji zostanie zaprezentowany samochód Praga – Oświęcim model Baby z 1936 r., pochodzący z firmy Zjednoczone Fabryki Samochodów. Wirtualna podróż ulicami dawnego Oświęcimia, zza szyb samochodu z pewnością będzie dużą atrakcją dla zwiedzających.

Po okresie dobrobytu nastał czas okrutnej wojny,  która zmieniła oblicze i wizerunek naszego miasta, poprzez powstanie na jego obrzeżach KL Auschwitz – Birkenau. Na wystawie zaprezentowane zostaną wątki związane z wrześniem 1939 r., wysiedleniem mieszkańców oraz pomocą więźniom obozu, zobrazowane wspomnieniami „świadków historii”.

Obliczem współczesnego  miasta,  pełnego wydarzeń kulturalnych, sportowych oraz inicjatyw pokojowych zakończymy opowieść o Oświęcimiu. Dla zwiedzających w tym miejscu przygotowujemy niespodziankę związaną z działającym od lat 40-tych XX w. Klubem Sportowym Unia Oświęcim, który ośmiokrotnie wywalczył tytuł mistrza Polski w hokeju.

Muzeum Zamek w Oświęcimiu ma za zadanie przybliżanie współczesnym i przekazywanie nowym pokoleniom dziedzictwa przeszłości miasta Oświęcimia i okolic. Mamy nadzieję, że nowy oddział muzeum – Ratusz – zachęci mieszkańców i turystów do odwiedzania wszystkich jednostek działających na rzecz promowania historii tego starego grodu nad Sołą.

Zapraszamy serdecznie na otwarcie nowej wystawy stałej „W przestrzeniach historii. Dzieje miasta Oświęcimia” w Ratuszu – nowym oddziale Muzeum Zamek w Oświęcimiu.

Szczegółowy program wydarzenia bliżej daty otwarcia.