19
Lipiec
2019

Rok Ratusza

Mija rok od otwarcia nowego oddziału Muzeum Zamek w Oświęcimiu – RATUSZA.

20 lipca 2018 roku po raz pierwszy mogliśmy zaprosić mieszkańców i turystów do odnowionego budynku XIX wiecznego Ratusza w którym zaaranżowana została wystawa stała „W przestrzeniach historii. Dzieje miasta Oświęcimia”.

Ekspozycja prezentuje historię jednego z najstarszych polskich grodów, Oświęcimia – miasta – posiadającego bogatą i wielowiekową historię, z której mieszkańcy mogą być dumni.

Wystawa „W przestrzeniach historii. Dzieje miasta Oświęcimia” jest pierwszym projektem, który w tak szerokim zakresie chronologicznym opowiada o dziejach miasta – od jego powstania do czasów współczesnych. Wystawa ukazuje lokalną historię i dziedzictwo, dopełniając obraz miasta kojarzonego jak do tej pory przeważnie z II wojną światową i holokaustem. Jest ona atrakcyjna nie tylko dla lokalnych, ale i zagranicznych odbiorców, tak licznie odwiedzających Oświęcim.

Plan budynku ratusza w naturalny sposób zasugerował podział treści historycznych, a osobą prowadzącą przez „stulecia” jest narrator, który opowiada zwiedzającym najważniejsze fakty z historii miasta. W rolę narratora wcielił się krakowski aktor Grzegorz Łukawski, pochodzący z Oświęcimia.

Wystawa składa się z prezentacji filmowych, plansz ekspozycyjnych, stanowisk i aplikacji interaktywnych, gablot multimedialnych z eksponatami, prezentacji multimedialnych, ścieżek filmowych i dźwiękowych stanowiących tło ekspozycji oraz wielkoformatowych grafik wypełniających przestrzeń ekspozycyjną.

Praga Baby

Atrakcją ekspozycji jest oryginalny samochód Praga-Oświęcim, model Baby z 1936 r. Przygotowanie do celów ekspozycyjnych samochodu Oświęcim-Praga było długotrwałym, a jednocześnie też nietypowym przedsięwzięciem związanym z realizacją wystawy. W tym celu przez ponad miesiąc trwały poszukiwania takiego samochodu mogącego stanowić bazę dla renowacji i umieszczenia na wystawie. W listopadzie 2017 r. w miejscowości Velim u Kolina zakupiono samochód Praga, model Baby z 1936 r., zaś począwszy od grudnia w warsztacie Pit-Stop Automechanika w Zabrzu rozpoczęto jego odbudowę. W ciągu pięciu miesięcy samochód poddano kompleksowej renowacji i dostosowaniu do celów ekspozycyjnych, m.in. poprzez redukcję wagi i zamontowanie elementów sterowania. Następnie, w częściach, samochód przetransportowano do Oświęcimia i wniesiono na I piętro pomieszczeń ratusza, gdzie został zmontowany i ustawiony. Pełni on nie tylko rolę eksponatu opisującego możliwości techniczne przedwojennych zakładów produkcji samochodów w Oświęcimiu, ale jest też atrakcją multimedialną – goście Muzeum mogą zasiąść za jego kierownicą i odbyć wirtualną podróż ulicami międzywojennego Oświęcimia.

Multimedia

W każdym wnętrzu wystawy napotykamy na multimedia, już w części średniowiecza prezentacja multimedialna pierwszej oświęcimskiej pary książęcej przełamuje bariery – oswaja widza z nowym miejscem i historią. Interaktywna oś czasu pozwala prześledzić najważniejsze wydarzenia z tego okresu. Daty odsłaniają się tylko w trakcie korzystania ze stanowiska, co pobudza ciekawość, a możliwość decydowania o kolejności ich wyboru daje dużą swobodę widzowi w trakcie zwiedzania.

Kolejnym interesującym punktem jest prezentacja obrazująca symulacje wylewów rzeki Soły oraz rozwoju lokalnej sieci kolejowej z XIX w. Uwagę zwraca także projekcja multimedialna w formie animacji rysunkowej z urywanymi scenami walk z frontów I wojny światowej.

Multimedialny portret burmistrza Romana Mayzla uzupełniony poprzez aplikację „Oświęcimski Rynek” ożywia międzywojenne miasto. W kolejnej części wystawy, wizualnie wydzielonej, widz staje się świadkiem historii słuchając wypowiedzi mieszkańców-bohaterów tragicznych wydarzeń z czasów II wojny światowej.

Również dawne cele więzienne znajdujące się w Ratuszu nie pozwalają zapomnieć o trudnych chwilach w historii. Posłania, krzesła, podstawowe wyposażenie, zastosowana scenografia sprawiają wrażenie, jakby czas się zatrzymał.

Oświęcim współczesny

Dzięki interaktywnej aplikacji poznajemy zabytki miasta. Ponadto widz może spróbować swoich sił w barwach drużyny hokejowej Unia Oświęcim – oddanie udanego strzału zachwyci kibiców zasiadających na interaktywnej trybunie. Treści historyczne wzbogacone są muzealiami w gablotach, którym towarzyszą multimedialne prezentacje przenoszące widza w przestrzeń wydarzeń.

Najmłodsi

Wystawa nie posiada ograniczeń wiekowych dla zwiedzającego, przygotowane są ścieżki edukacyjne oraz stanowiska dedykowane bezpośrednio dzieciom: dużym zainteresowaniem cieszą się gry/aplikacje interaktywne m.in.: „Niełatwo być księżną”, „Niełatwo być księciem”, „Kafle oświęcimskie”, Bitwa /na wzór dobrze znanego nam pojedynku w statki/, Układanka, a także Quizy – „pytanie-odpowiedź”, systemu wbudowanego w plansze znajdujące się w każdej sali.

Obecna działalność Ratusza

Ratusz odwiedza coraz więcej turystów z kraju i zagranicy, wystawa jest opracowana w języku angielskim, a zwiedzającym towarzyszy zawsze pomocna obsługa muzealna.

Muzeum Ratusz można zwiedzać indywidualnie i grupowo, jest do nabycia bilet łączony, dzięki któremu można zwiedzić taniej; muzeum Ratusz, Zamek oraz wieżę zamkową, a wtorki są dniem bezpłatnym.

Prowadzona jest działalność edukacyjna, ratusz w ofercie ma lekcje muzealne i warsztatowe dla zorganizowanych grup szkolnych i przedszkolnych.

Natomiast na poddaszu muzeum, powstała nowa przestrzeń wystawiennicza w której prezentowane są wystawy czasowe.

Oddział Ratusz bierze udział w wydarzeniach organizowanych przez Muzeum Zamek m.in.: Jarmark Kasztelański, Noc Muzeów, Święto Miasta Historycznie oraz okolicznościowych imprezach jak Święto Niepodległości, 3 Maja, Wyzwolenie miasta Oświęcimia czy Święto Miasta.

W muzeum znajduje się także informacja turystyczna, oraz sklepik muzealny z pamiątkami i gadżetami.

Muzeum Zamek w Oświęcimiu ma za zadanie przybliżanie współczesnym i przekazywanie nowym pokoleniom dziedzictwa przeszłości miasta Oświęcimia i okolic. Mamy nadzieję, że nowy oddział muzeum – Ratusz – wciąż będzie gościł mieszkańców i turystów i zachęcał do poznania pełnej burzliwych wydarzeń historii ośmiu wieków królewskiego miasta Oświęcimia.

Nota historyczna ratusza

W 1863 r. spłonął miejski ratusz.

W 1873 r. zakupiono od Anny Kowalskiej grunt pod budowę, która odbyła się w latach 1874-1875. Pracami kierował oświęcimianin Leopold Michla, a następnie Emanuel Rost.

W 1875 r. prace zostały zakończone, a Magistrat przeniesiono do nowej siedziby.

W latach 1939-1945 niemieckie władze okupacyjne włączyły Ratusz do systemu obrony przeciwartyleryjskiej.

Po 1945 r. obiekt przejęty został przez władze komunistyczne, był siedzibą Powiatowego UBP, a następnie aż do lat 70-tych znajdowała się tu komenda MO oraz WKU.

Po 1980 r. w budynku rezydowało: Towarzystwo Miłośników Ziemi Oświęcimskiej i Rada Osiedla Starego Miasta.

Wspomnienia z otwarcia Ratusza

Otwarcie Ratusza fotorelacja