10
Sierpień
2018

Święto Miasta Historycznie

Święto Miasta Historycznie to cykliczne wydarzenie w Muzeum Zamek w Oświęcimiu – kolejny raz w ramach obchodów Święta Miasta przybliżamy historię oświęcimskiego grodu, tą najdawniejszą i bliższą naszych czasów. Zapraszamy na dzień otwarty Muzeum Zamek w Oświęcimiu w dniu 6 września (czwartek).

Dzień otwarty to dwie odsłony – dla dzieci i młodzieży oraz dla mieszkańców i miłośników historii miasta. W tym roku działania edukacyjne zaplanowaliśmy także w Ratuszu, nowym oddziale Muzeum Zamek w Oświęcimiu.

ODSŁONA PIERWSZA (g. 9.00 – 13.00)

ŚCIEŻKA HISTORYCZNA – „POCZTYLION”

Młodzież i dzieci zapraszamy do zabawy na ŚCIEŻCE HISTORYCZNEJ której tematem będzie historia poczty. W tym roku przypada jubileusz 200 lecia poczty w Oświęcimiu, otwarcie pierwszej stacji pocztowej w Oświęcimiu miało miejsce w dniu 1 listopada 1818 r.

W przestrzeni Muzeum Zamek, na wystawie czasowej „Ludzie listy piszą… 200 lat poczty w Oświęcimiu”, w wieży zamkowej oraz w Ratuszu odbędą się warsztaty edukacyjne podczas których przeprowadzone zostaną zajęcia plastyczne, zręcznościowe i interaktywne.

Oferta skierowana jest do grup dzieci w wieku przedszkolnym – „zerówki” oraz uczniów szkół podstawowych klasy 1-6 .

Zgłoszenia grup przyjmuje sekretariat muzeum  do 4 września – tel. 33 842 44 27, ilość grup ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń.  

 

PROGRAM:

  • NADAJ WIADOMOŚĆ – tworzymy kartę pocztową, poznajemy dawne sposoby przesyłania informacji.
  • „LUDZIE LISTY PISZĄ… 200 LAT POCZTY W OŚWIĘCIMIU” zwiedzanie wystawy czasowej.
  • MASZ WIADOMOŚĆ  –  odbierz pocztę w wieży zamkowej, rozszyfruj treść listu.
  • W POGONI ZA LISTONOSZEM – znajdź zaginiony list w Ratuszu.

 

ODSŁONA DRUGA (g. 17.00)

Otwarcie wystawy czasowej – „LUDZIE LISTY PISZĄ…  200 LAT POCZTY W OŚWIĘCIMIU”.

Z okazji jubileuszu Muzeum Zamek w Oświęcimiu przygotowało wystawę czasową „Ludzie listy piszą….200 lat poczty w Oświęcimiu” poświeconą historii poczty oświęcimskiej. Wystawa została zorganizowana z inicjatywy Klubu Filatelistów i Numizmatyków im. A. Orłowskiego mających swoją siedzibę w Oświęcimskim Centrum Kultury, a szczególnie Józefa Gonciarczyka.

Na ekspozycji zaprezentowane zostaną muzealia udostępnione przez Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu, prywatnych kolekcjonerów: Józefa Gonciarczyka, Łukasza Szymańskiego, Anny Kamińskiej. Historię poczty w Oświęcimiu wzbogacą także eksponaty z Muzeum Zamek w Oświęcimiu.

Nota z historii:

Decyzją Komory Nadwornej w Wiedniu ustalono, że otwarcie stacji pocztowej w Oświęcimiu odbędzie się 1 listopada 1818 r. zgodnie z rozporządzeniem władz austriackich nr 55.753 z dnia 27.10.1818 roku i 57.356 z dnia 5.11.1818 r.

Z naszego miasta poprowadzono trakt do Kęt, przez Nowy Bieruń do Mikołowa.

Pierwszym poczmistrzem został Kajetan Russocki, który stację pocztową zlokalizował w dworku, w swoim majątku, a w 1841 roku przeniósł ją na zamek.

W 1876 roku uruchomiono drugi urząd pocztowy w Oświęcimiu: Oświęcim Dworzec.

W 1896 roku przeniesiono urząd pocztowy z zamku do kamienicy na ówczesnej ulicy Kęckiej (od 1910 roku – ulicy Władysława Jagiełły), który funkcjonuje do dzisiaj.