Święto Niepodległości

11 listopada – POLSKA NIEPODLEGŁA – Muzeum Zamek w Oświęcimiu z okazji setnej rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę prowadziło cykl spotkań w ramach projektu NIEPODLEGŁA 2018. Ostatnie spotkanie z tego cyklu, czwarte z kolei, odbędzie się 11 listopada, na które bardzo serdecznie zapraszamy do Muzeum Zamek w Oświęcimiu.

Zapraszamy w tym dniu także do muzeum RATUSZ – odwiedzający z akcentem biało-czerwonym, wstęp wolny!

Program wydarzenia w Muzeum Zamek:

g.11.00 – 15.00 – zwiedzanie ekspozycji muzealnych i wieży zamkowej (goście z akcentem biało-czerwonym wstęp wolny).

g.11.00 – 15.00 – warsztat patriotyczny w czerpalni papieru, (Flawiusz Pietrzyk, Art – Papier, wstęp wolny).

g.13.00 – 14.30 – wykłady:

• dr hab. Andrzej Marzec – „Skąd wziął się Orzeł Biały jako herb Państwa Polskiego”, (Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie).
  • Wioletta Oleś – „Wątki niepodległościowe w historii miasta Oświęcimia”, (Dyrektor Muzeum Zamek w Oświęcimiu).

Podczas każdego spotkania w ramach projektu Niepodległa 2018 uczestnicy mogli zdobyć okolicznościowe karty werbunkowe z pieczęcią. Kto zebrał wszystkie cztery karty będzie mógł wziąć udział w losowaniu nagrody, którą ufundowało Muzeum. Losowanie odbędzie się przed wykładami.

Więcej o projekcie: http://muzeum-zamek.pl/polska-niepodlegla/

g.17.00 – KONCERT MUZYKI POLSKIEJ

Koncert w wykonaniu zespołu „ALDO DUO” – Aleksander Stachowski – akordeon, Dominik Domińczak – klarnet.

W programie usłyszymy utwory znanych kompozytorów polskiej muzyki filmowej i nie tylko. Nie zabraknie również standardów muzyki światowej.

Obaj muzycy znają się doskonale z Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, od 2014 tworzą zespół Aldo Duo, zdobywając nagrody i czołowe lokaty na wielu międzynarodowych festiwalach. Zespół występował już na słynnych scenach europejskich, takich jak Opéra Bastille w Paryżu czy Bürger – und Veranstaltungszentrum Bruchsal w Niemczech. Duet posiada bogaty repertuar, chętnie wykonuje utwory napisane na klarnet i akordeon przez polskich kompozytorów, przyczyniając się w ten sposób do popularyzacji polskiej kultury muzycznej na świecie. Interpretacje tego zespołu są zawsze pełne wigoru i naturalności. Niezwykłe zaangażowanie, wirtuozeria i radość z grania dają młodym artystom siłę, dzięki której publiczność zapamiętuje ich jako wykonawców wykraczających daleko poza muzyczne konwencje.

Bezpłatne zaproszenia na koncert do odbioru w kasie muzeum od 29 października.