X Jarmark Kasztelański

Muzeum Zamek w Oświęcimiu zaprasza na jubileuszowy X JARMARK KASZTELAŃSKI,  który odbędzie się 5 maja 2019 r.

Pierwszy Jarmark Kasztelański odbył się na wzgórzu zamkowym 2 maja 2010 roku. Było to wydarzenie połączone z oficjalnym otwarciem nowej placówki kulturalnej w mieście – Muzeum Zamek w Oświęcimiu. Jarmark odzwierciedlał klimat i charakter epoki, atmosferę dawnych jarmarków średniowiecznych, na których wśród gwaru kupców i kupujących, pojawili się kuglarze, aktorskie trupy, śpiewacy i rzemieślnicy. W tym dniu mieszkańcy mogli zwiedzić zamek i jego ekspozycje, wspiąć się na basteję oraz po raz pierwszy podziwiać panoramę miasta ze szczytu odrestaurowanej wieży zamkowej.

Każdy następny Jarmark Kasztelański przenosi uczestników do innej epoki, wydarzeń związanych z Oświęcimiem.

Przez te wszystkie lata Jarmark Kasztelański mocno się rozwinął, teraz jest to największa impreza historyczna, która odbywa się w trzech miejscach w przestrzeni naszego miasta; w Muzeum Zamek, na Rynku Głównym oraz na Bulwarach nad Sołą, a od tego roku dodatkowo będziemy mogli zwiedzać nowy oddział muzeum – Ratusz.

Dziesiąta edycja, to spotkanie z najciekawszymi okresami naszej historii. W wydarzeniu wezmą udział różne grupy rekonstrukcyjne odtwarzające czasy od XIV do początku XX wieku m.in. Rycerstwo zaciężne, Szlachecka Kompania, Husaria, Muszkieterzy i Halabardnicy, Rycerstwo konne, Legiony oraz Wojsko Polskie. Czasy wiktoriańskie przedstawi Klub Miłośników Sportów Wiktoriańskich, nie zabraknie odtwórców rzemiosła dawnego. Grupy te spotkamy na Bulwarach nad Sołą, a na Rynku Głównym będzie się toczył jarmark – pełen smakołyków, przekąsek, rękodzielniczych i artystycznych wyrobów, ciekawe historyczne stoiska oraz zdrowe eco produkty. Na scenie zobaczymy występy, konkursy, koncerty i pokazy.

W tym dniu będziemy mogli zwiedzać indywidualnie lub z przewodnikiem Muzeum Zamek oraz Muzeum Ratusz.

A na wzgórzu zamkowym rozbiją swoje obozowisko rekonstruktorzy z grupy MILITES.

Zapraszamy do udziału w X JARMARKU KASZTELAŃSKI,  wkrótce szczegółowy program wydarzenia.