20
Listopad
2018

Dziś pora iść pod broń

Muzeum Zamek w Oświęcimiu w lipcu 2018 roku otworzyło drugi oddział muzeum w odrestaurowanym XIX wiecznym RATUSZU. Od tej pory miejsce to oddane jest mieszkańcom i turystom do zwiedzania, gdzie na wystawie „W przestrzeniach historii. Dzieje miasta Oświęcimia” prezentowane jest ponad osiem wieków historii  naszego miasta.

Celem muzeum jest przybliżanie współczesnym i przekazywanie nowym pokoleniom dziedzictwa przeszłości miasta Oświęcimia i okolic, dlatego od listopada rozpoczynamy w RATUSZU działalność edukacyjną. Oprócz możliwości tradycyjnego zwiedzania muzeum z przewodnikiem zapraszamy do udziału w lekcjach muzealnych, skierowanych do grup szkolnych.

Pierwszy temat który oferujemy Państwu to:  „Dziś pora iść pod broń – wątki niepodległościowe na ziemi oświęcimskiej”.

Lekcja skierowana jest do uczniów szkół podstawowych wraz z nauczycielami. Zajęcia odbywać się będą na wystawie stałej pt. „W przestrzeniach historii. Dzieje miasta Oświęcimia” w RATUSZU –  (Rynek Główny 2).

Celem lekcji jest przybliżenie uczniom okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości, postaci Józefa Piłsudskiego oraz zachęcenie do poznawania historii miasta Oświęcimia i jego mieszkańców w latach Wielkiej Wojny.

Lekcja dostosowana jest do wieku uczestników:

  • klasy I – IV – na lekcji omówione zostaną symbole narodowe oraz działania pomocowe mieszkańców miasta Oświęcimia na rzecz Legionów Polskich. Ponadto lekcję wzbogacą zdjęcia oraz eksponaty przybliżające uczniom umundurowanie i życie codzienne legionistów.
  • klasy V – VIII – na lekcji zapoznamy się z sylwetkami legionistów z powiatu oświęcimskiego oraz omówione zostaną zagadnienia związane z działalnością Powiatowego Komitetu Narodowego i Ligi Kobiet w Oświęcimiu. Lekcja opiera się na interaktywnych kartach pracy oraz eksponatach stanowiących podstawowe wyposażenie polowe żołnierzy.

Czas trwania lekcji muzealnej: ok. 45 minut.

Koszt lekcji muzealnej:  5 zł od ucznia (grupa max. 25 osób).

Zapisy na lekcję przyjmowane będą od 26 listopada 2018 r. pod numerem telefonu 787-915-911 (obowiązuje wcześniejsza rezerwacja).

WAŻNE!!! Potwierdzeniem zapisu telefonicznego jest wypełnienie i przesłanie dołączonego FORMULARZA ZGŁOSZENIA na adres e-mail: agata.michalek@muzeum-zamek.pl

FORMULARZ ZGŁOSZENIA KLASY NA LEKCJĘ MUZEALNĄ

Serdecznie zapraszamy,  wkrótce kolejne tematy zajęć.