12
Czerwiec
2019

Edukacja w Ratuszu

Muzeum Zamek w Oświęcimiu od samego początku swojej działalności prowadzi edukację muzealną skierowaną do dzieci z przedszkoli, uczniów szkół podstawowych i średnich, grup uczestników indywidualnych oraz zajęcia rodzinne.

Nowym miejscem gdzie w ciekawy sposób przekazujemy historię  jest muzeum RATUSZ.

Lekcje muzealne w Ratuszu odbywają się na wystawie stałej pt. „W przestrzeniach historii. Dzieje miasta Oświęcimia”, dzięki tej przestrzeni możemy poruszyć wiele tematów, okresów historycznych i wydarzeń związanych z naszym miastem i ojczyzną.

„Niełatwo być księciem, niełatwo być księżną…” to lekcja której celem jest zapoznanie uczniów z obyczajami panującymi na książęcym dworze. Dzieci poznają pierwszą oświęcimską parę książęcą – Władysława i Eufrozynę oraz mieszkańców dworu. Usłyszą legendę o Białej Pani z Zamkowego Wzgórza, a dodatkową atrakcją na zakończenie zajęć jest wspólna gra „Niełatwo być księciem” i „Niełatwo być księżną”.

Poniżej zdjęcia z zajęć oraz inne tematy lekcji na które serdecznie zapraszamy do Ratusza:

„Ile to kosztuje? O wartości pieniądza na przestrzeni wieków” – historia pieniądza od czasów przed monetarnych do współczesności. Dzieci dowiedzą się na czym polegał barter i czym były płacidła, kim był mincerz i czym się zajmował oraz jak nazywała się moneta bita w oświęcimskiej mennicy.

„W średniowiecznym mieście” – celem zajęć jest zapoznanie uczniów z wyglądem średniowiecznego miasta. Na przykładzie Oświęcimia dzieci dowiedzą się jak dawniej zakładano miasta oraz poznają związane z tym pojęcia, takie jak: prawo niemieckie, przywilej lokacyjny, zasadźca. Korzystając z rycin i eksponatów muzealnych spróbujemy wspólnie opowiedzieć kim byli dawni mieszkańcy miasta i jak wyglądało ich życie codzienne.

„Dziś pora iść pod broń” – okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości, postać Józefa Piłsudskiego oraz historia miasta Oświęcimia i jego mieszkańców w latach Wielkiej Wojny.

„Emigracja” –  historia emigracji w XIX wieku w Europie. Uczestnicy poznają osadę barakową (Nowe Miasto) oraz oświęcimskie biuro podróży Zofii Biesiadeckiej.

„Wyprodukowane w Oświęcimiu” – historia i działalność przedwojennych zakładów przemysłowych na terenie Oświęcimia.

„Oświęcimskie kamieniczki” – historia wybranych kamienic z terenu miasta m.in.: kamienica Jakóba Haberfelda, Ratusz, Hotel Herz, kamienica Ślebarskich oraz Pałacyk Ślubów.

„Zgromadzenia zakonne w Oświęcimiu” – historia, działalność oraz przedstawiciele Dominikanów, Salezjan, Serafitek, Karmelitanek Bosych, Franciszkanów (Harmęże).

Szczegółowa oferta edukacyjna do pobrania na  stronie poniżej.

BEZ SZKOLNEJ ŁAWY – RATUSZ

Bez szkolnej ławy 2019 formularz zgłoszenia

http://muzeum-zamek.pl/bez-szkolnej-lawy-warsztaty/