05
Maja
2019

Rekonstruktorzy jarmarku

Jubileuszowy X Jarmark Kasztelański „Podróż przez wieki” to spotkanie z najciekawszymi okresami naszej historii.

Pokazy i działania historyczne zaprezentuje grupa rekonstruktorów SARMATA, która zaprosiła do udziału w Jarmarku swoich licznych kompanów, przedstawicieli odtwarzających różne epoki od XIV do początku XX wieku. Elementy pokazowe rekonstruktorów będą przeplatały się ze stanowiskami historycznymi na których uczestnicy będą mogli „dotknąć” historii.

Rycerstwo zaciężne zaprezentuje średniowieczny turniej Dwóch Lwów, pojedynki na różne rodzaje broni w pełnym uzbrojeniu rycerskim.

Rycerstwo konne przedstawi rozwój wyglądu, wyposażenia i wyszkolenia chorągwi husarskich. Zobaczymy władanie kopią, koncerzem, szablą oraz musztrę całego oddziału chorągwi husarskiej. Jeźdźcy wystąpią dla Nas w trzech odsłonach „Orsza 1514”, „Kicholm 1605”, „Wiedeń 1683”.

Szlachecka Kompania to odtwórcy XVII wieku ich bogate i pieczołowicie odtworzone stroje historyczne z pewnością zachwycą widzów, atrakcją będą pokazy: „Pojedynek o kobietę”, „Sąd nad czarownicą” i liczne konkursy dla publiczności.

Spotkamy groźnych halabardników oraz muszkieterów doskonale władających szablą, szpadą i rapierem. Na Bulwarach zobaczymy dioramy obozowisk wojskowych w pełnym umundurowaniu i uzbrojeniu z epoki: Legiony oraz Wojsko Polskie II RP. Nie zabraknie rzemiosła dawnego, warto odwiedzić mincerza i wybić okolicznościową monetę z X Jarmarku Kasztelańskiego.

U brzegów rzeki Soły w kolonialnym namiocie spotkamy Klub Miłośników Sportów Wiktoriańskich (Pracownia Mme Chantberry), grupę odtwarzającą świat elegancji, starannie dobranej rekonstrukcji ubiorów, towarzyskiej etykiety dam i dżentelmenów z schyłku XIX wieku. Będzie można wziąć udział w grach z epoki jak: krokiet, boule, badminton i spróbować swych sił w łucznictwie.

Na wzgórzu zamkowym rozbije swoje obozowisko grupa rekonstruktorów MILITES odtwarzająca realia różnych grup społecznych i kręgów kulturowych z XIII wieku, będą pojedynki rycerskie, pokaz tańca dawnego i ubiorów średniowiecznych.

Jarmark odwiedzi trupa wędrujących lalkarzy czyli Wagantów (aktorzy Teatru Gry i Ludzie), która jeździ wozem od wsi do wsi, z miasta do miasta, grając swoje opowieści dla dzieci i dorosłych. Na Rynku Głównym odtworzy dla nas średniowieczny spektakl lalkowy z muzyką na żywo „Opowieści Wagantów”. Lalki wykonane zostały z przedmiotów codziennego użytku, takich jak kosze, drewniane łyżki, puchary czy miotły. Spektakl składa się z dwóch części, będących adaptacją baśni braci Grimm. Pierwsza to bajka o chłopcu, który wyrusza do piekła po trzy złote włosy z głowy diabła. Druga – o córce młynarza, która przez pychę swego ojca trafia do królewskiego lochu.

Koncertem zespołu White Garden, który wystąpił także podczas III Jarmarku Kasztelańskiego zakończymy tegoroczny jarmark. Zespół powstał w 1992 roku, repertuar grupy jest bardzo urozmaicony, ponieważ sąsiadują w nim autorskie kompozycje folkowe, utwory inspirowane folklorem, a także, twórczo rozwinięte, motywy nawiązujące do muzyki dawnej. Ta różnorodność sprawia, ze zespół od lat koncertuje z powodzeniem na festiwalach folkowych, turniejach rycerskich czy festynach historycznych.

Skład zespołu: Katarzyna Libront – skrzypce, śpiew, Anna Nawrocka – śpiew, claviola, fidola, Karol Kruś – gitara akustyczna, cytra, Krzysztof Mikołajczak – gitara akustyczna, Bartłomiej Grunwald – gitara basowa.

Z A P R A S Z A M Y