30
Sierpnia
2019

Rodzinna Ścieżka Historyczna

Święto Miasta Oświęcimia obchodzimy 3 września, dzień ten ustanowiony został uchwałą Rady Miasta na pamiątkę daty 3 września 1291 roku – jednej z pierwszych dat związanych z Oświęcimiem już jako miastem.

Muzeum Zamek w Oświęcimiu przyłączając się do miejskich obchodów każdego roku organizuje wydarzenie pod nazwą Święto Miasta Historycznie podczas którego promuje historię i dziedzictwo miasta Oświęcimia. Za nami już pierwsza odsłona tego wydarzenia otwarcie wystawy czasowej „Nikt nie wierzył… a jednak wojna”.

Druga Odsłona Święta Miasta Historycznie to Rodzinna Ścieżka Historyczna, która odbyła się 30 sierpnia, a skierowana była do dzieci i młodzieży z rodzicami i opiekunami.

Poprzez interaktywne i kreatywne warsztaty historyczne przedstawiliśmy 73 pułk piechoty, który stacjonował w przedwojennych koszarach oświęcimskich już od 1926 roku, opowiedzieliśmy o pierwszych dniach wybuchu II wojny światowej w naszym mieście prezentując uczestnikom nową wystawę czasową „Nikt nie wierzył… a jednak wojna”.  Przedstawiliśmy uzbrojenie, wyposażenie ówczesnych żołnierzy i replikę Tankietki TKS, która prezentowana była przez dwa dni na dziedzińcu zamkowym.

Podczas Ścieżki Rodzinnej uczestnicy ozdabiali plecaki rysując emblemat 73 pułku piechoty, odkrywaliśmy punkty strategiczne obserwując miasto z wieży zamkowej, należało także odszyfrować wiadomość i zrobić sobie „selfie”z tankietką, a następnie udać się do Ratusza aby dowiedzieć się m.in. o orkiestrze 73 pułku piechoty.