Lutego

Serce w plecaku – ferie na zamku

„Serce w plecaku – żołnierze i zwierzęta w armii” to zajęcia edukacyjno – warsztatowe prowadzone w naszym muzeum w czasie ferii zimowych od 12 – 16 lutego, za nami pierwszy dzień. Dowiedzieliśmy się już co żołnierz nosił w plecaku, przymierzyliśmy mundur legionisty, a każdy uczestnik dostał książeczkę przynależności do I Brygady Legionów Polskich.
Na ekspozycji „przeglądnęliśmy”, dzięki specjalnej aplikacji „rozszerzona rzeczywistość”, pamiętnik Jadwigi Orłowskiej (1914-18) z pięknymi wpisami, ilustracjami i portretem legionisty, mogliśmy też dotknąć i zobaczyć obiekty zabytkowe z tego okresu.
W części warsztatowej rozpoczęliśmy przygotowania do stworzenia własnego plecaka.

I dzień relacja fotograficzna:

Drugi dzień Ferii na Zamku – dzisiaj dowiedzieliśmy się o umundurowaniu legionistów, stopniach wojskowych, porównaliśmy z innymi armiami. Poznaliśmy kobiety, które walczyły ramie w ramię z żołnierzami na frontach. Dokończyliśmy swoje plecaki i rozpoczęliśmy pracę nad koszulkami, wzorujac się na legionowym mundurze, rysowaliśmy orła, apolety, kieszenie według własnego projektu. W przerwie zwiedziliśmy wystawę czasową opowiadającą o schronach i liniach obrony II Rzeczypospolitej.

II dzień relacja fotograficzna:

Trzeci dzień warsztatów upłynął pod znakiem „psiej łapy” i nie tylko, tematem zajęć były zwierzęta w wojsku. Dzielne psy ratujące rannych żołnierzy – sanitariusze, spadochroniarze, psy wartownicze i przenoszące meldunki, gołębie – szybcy i sprytni zwiadowcy, jak i mocarne niedźwiedzie czyli przyjaciele i towarzysze żołnierzy w boju. Każdy z uczestników zajęć rozpoczął tworzenie swojego zwierzaka maskotkę.

III dzień relacja fotograficzna:

Kolejny dzień warsztatów rozpoczęliśmy pracami ręcznymi – każdy z uczestników kończył swojego zwierzaka – towarzysza broni. Doklejaliśmy oczka, uszy i ogony, a co bardziej kreatywni ozdabiali miniaturowymi hełmami główki swoich pupili. Spotkanie z oddziałem strzelców z Jednostki Strzelec Oświęcim było dużą atrakcją dla młodych „rekrutów”, była opowieść o początkach oddziałów strzeleckich z których, dzięki Józefowi Piłsudskiemu powstały legiony polskie, odbyła się prezentacja uzbrojenia i krótka musztra.

IV dzień relacja fotograficzna:

Ostatni dzień zajęć zakończony, serducho w każdym plecaku, karta wojskowa, koszulka i maskotka również. Odbył się także krótki test historyczny podsumowujący tydzień zajęć, drużyny przygotowały swoje sztandary i rozpoczęła się rywalizacja. W rekonstrukcji okopu i ziemianki mieliśmy przerwę na herbatkę i żołnierskie suchary.

V dzień relacja fotograficzna: