Lutego

Serce w plecaku – ferie na zamku

„Serce w plecaku. Żołnierze i zwierzęta w armii” to temat warsztatów na które zaprasza Muzeum Zamek podczas pierwszego tygodnia ferii. Zajęcia skierowane są do indywidualnych uczestników, dzieci w wieku 6 – 13 lat. W czasie zajęć dowiemy się: co żołnierz musiał ze sobą zabrać wyruszając na wojnę w 1 połowie XX wieku, jak wyglądał jego mundur. Poznamy niedźwiedzia Wojtka, małpkę Kasię czy lwa Roscoe – zwierzęta, które służyły w armiach i były towarzyszami broni żołnierzy. Niezwykłą atrakcją dla dzieci będzie również możliwość przebywania w prawdziwym okopie i ziemiance, zrekonstruowanej w Muzeum Zamek oraz spotkanie z żołnierzami z Jednostki Strzeleckiej 2004 Oświęcim im. s. por Eligii Leopoldyny Staweckiej.

W czasie warsztatów uczestnicy będą mogli zobaczyć wojenne pamiątki znajdujące się w zbiorach Muzeum oraz stworzą własny ekwipunek – plecak, elementy umundurowania oraz „towarzysza broni” – maskotkę zwierzaka.

Warsztaty składać się będą z dwóch części: merytorycznej, której towarzyszyć będzie prezentacja multimedialna przybliżająca poruszane zagadnienie oraz warsztatowej opartej na pracy twórczej uczestników warsztatów.

Zajęcia odbywać się będą od 12 – 16 lutego 2018 r., w godzinach 10.00 – 12.00.

Koszt warsztatów: 7 zł od dziecka za dzień.

Zapisy na warsztaty przyjmuje sekretariat Muzeum od 22 stycznia 2018 r. pod numerem tel. 33 842 44 27. Liczba uczestników ograniczona. Liczy się kolejność zgłoszeń.
Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie warsztatów.

PROGRAM WARSZTATÓW

Poniedziałek 12.02.

SERCE W PLECAKU – co żołnierz zabierał ze sobą do boju, zobaczymy żołnierskie pamiątki znajdujące się w zbiorach Muzeum oraz wykonamy własny plecak w wojskowym stylu.

Wtorek 13.02

ZA MUNDUREM PANNY SZNUREM – zapoznamy się z umundurowaniem wojskowym oraz odpowiemy na pytanie: czy dawniej w armii służyły też kobiety? W części warsztatowej wykonamy elementy umundurowania – koszulkę oraz czapkę – furażerkę.

Środa 14.02

CZWORONOŻNI TOWARZYSZE BRONI – poznamy niedźwiedzia Wojtka, małpkę Kasię, lwa Roscoe i wiele innych zwierząt, które służyły w armiach będąc często równocześnie maskotkami oddziałów. W części warsztatowej wykonamy własnego „towarzysza broni” – maskotkę zwierzaka.

Czwartek 15.02

W OKOPIE – poznamy codzienne życie żołnierzy przebywających w okopach, zwiedzimy rekonstrukcję ziemianki i okopu. Dodatkową atrakcją będzie spotkanie z oddziałem Związku Strzeleckiego „Strzelec” Oświęcim.

Piątek 16.02

ŻOŁNIERZ DROGĄ MASZEROWAŁ – gra podsumowująca zajęcia warsztatowe oraz wykonamy tytułowe serce, które będzie można schować do plecaka.