15
Sierpnia
2017

Sierpniowe święta

Sierpień to czas wielu uroczystości i świątecznych dni, szczególnie 15 sierpnia obfituje w różnorodne obchody.

15 sierpnia – Święto Wojska Polskiego – obchodzone jest od 1992 roku na pamiątkę bitwy warszawskiej z 1920 roku, zwanej również „cudem nad Wisłą”, kiedy to wojska polskie rozgromiły bolszewików, zatrzymując ich ekspansję na zachód. Zwycięstwo nad Armią Czerwoną pozwoliło również zachować uzyskaną w 1918 roku niepodległość. W czasach II Rzeczpospolitej 15 sierpnia obchodzono Dzień Żołnierza, następnie w PRL-u ustanowiono 12 października Dzień Wojska Polskiego, w celu upamiętnienia bitwy pod Lenino. Dopiero po upadku komunizmu rząd polski oficjalnie ustanowił Święto Wojska Polskiego 15 sierpnia.

W naszym mieście w tym dniu o godzinie 12 na placu Tadeusza Kościuszki zostaną złożone kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oraz pod pomnikami Żołnierzy Polskich poległych w latach 1914-1918, 1918-1921, 1939-1945 i Żołnierzy Polskich poległych w obronie Oświęcimia we wrześniu 1939 r, które znajdują się na cmentarzu parafialnym.

W umacnianiu obronności ważna jest współpraca wojska z samorządami. Podczas tegorocznych uroczystości w WKU w Oświęcimiu z okazji Święta Wojska Polskiego, Muzeum Zamek zostało wyróżnione za zaangażowanie, życzliwość oraz owocną współpracę, ogromny wpływ na dobry wizerunek Sił Zbrojnych w społeczeństwie.  Dziękujemy.

15 sierpnia obchodzimy także Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zwane popularnie Świętem Matki Boskiej Zielnej.

Jest to najstarsze święto maryjne w roku liturgicznym, obchodzone uroczyście w Kościele Wschodnim już w V wieku, a w Kościele Rzymsko-Katolickim od VII wieku. W tradycji ludowej uroczystość Wniebowzięcia NMP wiąże się ze święceniem w kościele płodów rolnych, w podzięce za dobre zbiory, a także ziół. Stąd też dzień ten zwano kiedyś świętem Matki Boskiej Dożynkowej, a obecnie świętem Matki Boskiej Zielnej. Znane przysłowie mówi: Na Wniebowzięcie zakończone żęcie. Ludzie święcą bukiety złożone z ziół i kwiatów. Bukiety układane są z dziurawca, krwawnika, piołunu, mięty, kopytnika, macierzanki, wrotyczu, dodawano makówki, len, kłosy zboża. Uzupełniają je kwiaty ogrodowe – malwy, nagietki, mieczyki i inne. Powszechnie wierzono, że poświęcony bukiet zostawiony w obejściu domu chroni przed uderzeniem pioruna. Napar przygotowany ze święconego ziela lub dym pochodzący ze spalonych ziół zabezpieczał i leczył większość chorób ludzi i bydła. Ziarno wykruszone z kłosów wieńca dożynkowego dodawano do ziarna siewnego.

30ad17c6a9

W naszym mieście 16 sierpnia to ważny dzień – Dzień Patrona Miasta Oświęcim, św. Jana Bosko. 

W roku 2013 relikwie ks. Jana Bosko po raz trzeci przybyły do miasta Oświęcimia. Ta peregrynacja miała szczególne znaczenia dla historii miasta, ponieważ ks. Jan Bosko został ogłoszony Patronem Oświęcimia. Muzeum Zamek przygotowało wtedy specjalnie na tą okoliczność wystawę czasową pt. „Turyn – Oświęcim 1898 – Misjonarze Don Bosco”. Na ekspozycji prezentowana była historia Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu, 100 letnia działalność zgromadzenia zajmującego się pracą apostolską i misyjną. Wystawa była wzbogacona o dokumenty, pamiątki, fotografie ze zbiorów archiwum salezjańskiego, Muzeum Zamek w Oświęcimiu, Muzeum Historii Miasta Krakowa oraz prywatnych kolekcji; Tadeusza Firczyka, Łukasza Szymańskiego i Małgorzaty Herok. Znalazł się na niej również dokument, który zatwierdza ŚWIĘTEGO JANA BOSKO, KAPŁANA, NA PATRONA U BOGA DLA MIASTA OŚWIĘCIM.

Program tegorocznych obchodów patrona miasta;

http://web.um.oswiecim.pl/oswiecim/?q=content/zapraszamy-na-swieto-patrona-miasta-oswiecim-sw-jana-bosko