09
Czerwca
2018

Św. Andrzej Bobola – sesja

Dyrekcja Muzeum Zamek w Oświęcimiu oraz Proboszcz Parafii Wniebowzięcia NMP w Oświęcimiu zaprasza na specjalną sesję związaną z 80 rocznicą powrotu relikwii św. Andrzeja Boboli do Polski w roku 1938.

Spotkanie odbędzie się w sali reprezentacyjnej Muzeum w dniu 9 czerwca o godzinie 16.00.

Relacja fotograficzna z sesji:

Rocznica ta jest okazją do przypomnienia postaci św. Andrzeja Boboli, Patrona Polski. Podczas sesji zobaczymy fragment archiwalnego filmu z powitania relikwii świętego w Oświęcimiu w roku 1938,  a o wydarzeniu opowie w swoim referacie ks. Piotr Leśniak.

Ks. dr Szymon Tracz przedstawi wizerunek księdza Boboli w sztuce między innymi na podstawie witrażu znajdującego się w oświęcimskim kościele parafialnym.

W księdze pamiątkowej (Liber memorabiliom) parafii Oświęcim czytamy:

/Z pisma komitetu uroczystości krakowskich ku czci św. Andrzeja Do ks. Proboszcza Jana Skarbka/

Kraków 10 maja 1938 r.

Przewielebny Księże Proboszczu!

Zapewne dobrze wiadomo Przew. Ks. Proboszczowi, że 11 czerwca wracają do Polski relikwie św. Andrzeja Boboli. Relikwie te zatrzymają się w Krakowie, a później zostaną przewiezione do Warszawy. Ponieważ jednak między godzina przybycia ich do granicy, a przyjęciem ich w Krakowie, pozostaje kilka godzin czasu, przeto zwracamy się z uprzejmą propozycją, czy by Przew. Ks. Proboszcz nie zechciał skorzystać z tak miłej a rzadko nadarzającej się okazji celem przywitania relikwii na dworcu i urządzenia przy nich jakiegoś nabożeństwa, czy to na placu dworcowym, czy może pobliskim kościele. Pozostaje bowiem Przew. Ks. Proboszczowi do dwu godzin czasu.

Prosimy o możliwie szybką odpowiedź.(…)

 

Relikwie św. Andrzeja Boboli w 1938 r. wracały z Rzymu do Polski. Już od pierwszej stacji kolejowej na granicy w Zebrzydowicach były witane z entuzjazmem przez tłumy wiernych. Do Oświęcimia trumna z relikwiami świętego przybyła 11 czerwca 1938 r. Najpierw została wystawiona w kościele parafialnym, gdzie również odprawiono mszę świętą, a później w zakładzie księży Salezjanów.

W kościele Wniebowzięcia NMP w Oświęcimiu powstał witraż jako upamiętnienie pobytu relikwii w Oświęcimiu kanonizowanego w Rzymie 17 IV 1938 r. św. Andrzeja Boboli. Przeszklenie zaprojektował w roku 1940 oświęcimski malarz Adam Giebułtowski.

PROGRAM SESJI:

– Projekcja fragmentu reportażu filmowego „Za Wiarę i Ojczyznę” z 1938 roku obrazująca przebieg podróży relikwii świętego do kraju (Archiwum Filmoteki Narodowej).

–  Referat – Ks. Piotr Leśniak „Triumfalne powitanie relikwii Św.Andrzeja Boboli w mieście Oświęcim ( Parafia WNMP w Oświęcimiu).

– Referat – Ks. dr Szymon Tracz „Wyobrażenie księdza Andrzeja Boboli w sztuce na przykładzie witrażu w kościele WNMP w Oświęcimiu”. (Uniwersytet Papieski JP II Krakowie).

– g. 18.00 – Nabożeństwo w Parafii WNMP w Oświęcimiu.

Zapraszamy. Wstęp wolny.